Kolejny protest Inicjatywy Pracowniczej na Ławicy

Kolejny protest Inicjatywy Pracowniczej na Ławicy

  • Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza
  • niedziela, 10 sierpień 2014
W piątek, 8 sierpnia odbyła się kolejna, trzecia już akcja na lotnisku Ławica. Inicjatywa Pracownicza organizuje protesty na lotniskach w zwązku z sytuacja w Aelia Polska. Od 2 miesięcy komisja zakładowa związku zawodowego w Aelia Polska stara się wymóc na dyrekcji firmy respektowanie praw związkowych i poprawę warunków pracy wszystkich zatrudnionych. Dzięki wytrwałości pracownic i pracowników zrzeszonych w związku oraz wsparciu opinii publicznej udało się odnieść pierwsze  sukcesy. Komisja w Aelii ciągle jednak potrzebuje wsparcia.  

Inicjatywa Pracownicza walczy przede wszystkim o przywrócenie do pracy przewodniczącej związku, Anny Kucharzyk, zwolnionej w lipcu br. z naruszeniem przepisów Ustawy o związkach zawodowych

Aelia prowadzi sklepy wolnocłowe na lotniskach oferujące m.in.: perfumy i kosmetyki, wyroby alkoholowe i tytoniowe, delikatesy, słodycze, media i elektronikę. Spółka ma placówki na lotniskach w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie, Katowicach, Łodzi i Lublinie. Aelia jest częścią międzynarodowej grupy Lagardere Services (działającej w ponad 20 krajach na całym świecie) i polskiej grupy kapitałowej HDS Polska Sp. z o.o.

15 maja 2014 r. w firmie powstał związek zawodowy – komisja wchodząca w skład „Inicjatywy Pracowniczej”, zrzeszająca ok. 25% personelu sklepów zlokalizowanych na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina. 3 dni po poinformowaniu pracodawcy o powstaniu związku zawodowego, Anna Kucharzyk – przewodnicząca komisji reprezentująca komisję wobec pracodawcy, nie została wpuszczona do strefy pasażerskiej na lotnisku. Tym samym nie mogła stawić się w pracy z powodu cofnięcia przepustki przez pracodawcę. 3 czerwca 2014 r. komisja otrzymała od pracodawcy pismo informujące o zamiarze zwolnienia przewodniczącej w trybie dyscyplinarnym, które uzasadniono „ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych” polegających m.in. na rzekomym „prowadzeniu szeroko zakrojonej agitacji w czasie pracy”. Aby zwolnić reprezentantkę komisji pracodawca musiał uzyskać zgodę zarządu związku, a ten takiej zgody nigdy nie wydał. Pomimo tego, 7 lipca dyrekcja Aelii zwolniła z pracy Annę Kucharzyk w trybie dyscyplinarnym.

W odpowiedzi na działania dyrekcji Aelii, OZZ Inicjatywa Pracownicza zorganizowała kampanię protestacyjną. Pikietowano pod sklepami Aelii na kilku lotniskach w Polsce. Miał miejsce również protest na dworcu głównym w Berlinie, gdzie znajdują się sklepy grupy Lagardere Services. Organizacje związkowe i klienci Aelii z Polski i zagranicy wysyłali listy protestacyjne. Media szeroko relacjonowały zarówno sam protest, jak i nadużycia ze strony pracodawcy z Aelii przed i po założeniu związku zawodowego.

Dzięki temu komisji udało się wywalczyć uznanie związku przez dyrekcję. Reprezentantki komisji otrzymały także kopie regulaminów pracy i wynagradzania oraz otrzymały obietnicę, że we współpracy ze związkiem powstanie procedur antymobbingowa. Pomimo to, dyrekcja cały czas odmawia przywrócenia do pracy niesłusznie zwolnionej Anny. Komisja cały czas walczy o poprawę warunków pracy – w tym o  miejsca siedzące dla wszystkich osób zatrudnionych w Aelii i wliczenie czasu szkoleń do czasu pracy. Dlatego też Inicjatywa Pracownicza zdecydowała o zorganizowaniu kolejnej serii protestów na lotniskach.

Ludzie czytają....

Komunikat odnośnie Duda Development

02-06-2024 / Rozbrat zostaje!

Na początku lutego informowaliśmy o pobiciu członka Kolektywu Rozbrat przez ludzi działających na zlecenie Duda Development

Iran: strajki, demonstracje i wojna

24-07-2024 / Polityka

Rząd w Teheranie nie jest gotów iść na wojnę i bronić swoich braci muzułmanów, Palestyńczyków, bo obawia się reakcji własnego...