Umorzenie dochodzenia przeciwko firmie wyzyskującej sprzątaczki

Umorzenie dochodzenia przeciwko firmie wyzyskującej sprzątaczki

  • Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza
  • niedziela, 18 styczeń 2015
Sprzątaczki poszkodowane przez firmę FMD Marcin Działowski, które sprzątały pomieszczenia należące do Sądu Okręgowego oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i nie otrzymały wynagrodzenia od podwykonawcy, zostały poinformowane przez Prokuraturę Poznań-Stare Miasto o umorzeniu dochodzenia w ich sprawie. O ich sytuacji informowaliśmy wielokrotnie, organizując wraz z pracownicami szereg akcji protestacyjnych przeciwko wyzyskowi w instytucjach publicznych, łamaniu elementarnych praw pracowniczych, niesprawiedliwemu systemowi wielokrotnego podwykonawstwa oraz umowom śmieciowym w sektorze publicznym.

16 stycznia przed Sądem Okręgowym pokrzywdzone w asyście członków OZZ Inicjatywa Pracownicza rozmawiały z mediami oraz wyrażały oburzenie tą decyzją, od której się odwołały.

Równocześnie została zainicjowana petycja do Prokuratora Generalnego, Andrzeja Seremeta, wyrażająca sprzeciw w związku z umorzeniem dochodzenia. Zwracamy się z prośbą o poparcie poznańskich sprzątaczek, które od wielu miesięcy walczą o swoje zaległe pensje, poprzez wysłanie poniższej petycji do Prokuratora Generalnego.

Zapraszamy do podpisania petycji tutaj

Andrzej Seremet Prokurator Generalny
ul. Rakowiecka 26/30, 02-528 Warszawa

List otwarty

Wyrażamy zdecydowane oburzenie w związku z umorzeniem przez poznańską Prokuraturę Rejonową dochodzenia w sprawie licznych oszustw dokonywanych wobec osób wykonujących prace porządkowe na terenie UAM i Sądu Okręgowego w Poznaniu (RSD-2614/14).

Decyzja została podjęta w ostatnich dniach grudnia 2014 roku po kilkumiesięcznych czynnościach, obejmujących głównie przesłuchanie pokrzywdzonych.

Sprawa notorycznie oszukiwanych poznańskich sprzątaczek była nagłośniona w połowie roku przez ogólnopolskie media. Sąd Okręgowy mimo deklaracji składanych przez dyrektora sądu Jarosława Kaczmarka oraz wiceprezesa sędziego Jaremę Sawińskiego, wciąż korzysta z usług firm sprzątających stosujących zaniżone stawki oraz umowy śmieciowe. Dobitnym dowodem złej woli jest kolejny przetarg na usługi porządkowe ogłoszony w listopadzie 2014 r przez poznański Sąd Okręgowy – jedynym kryterium jest znów tylko cena. Władze UAM w osobie rektora w ogóle nie wyraziły zainteresowania realnym wsparciem pracownic, które od roku walczą o swoje zaległe wynagrodzenia.

Obie te publiczne instytucje z pełną premedytacją korzystają z systemu podwykonawstwa, który uderza w najgorzej sytuowanych uczestników rynku pracy. Decyzja poznańskiej prokuratury dopełnia obrazu sytuacji, w której niewielkie korzyści odnoszone przez administratorów sądu i uniwersytetu są okupione krzywdą ludzi pracy. Firma FMD Marcin Działowski wygrywająca przetargi dla kluczowych instytucji wymiary sprawiedliwości do dziś pozostaje bezkarna.

System zamówień publicznych w ostatnich miesiącach był krytykowany z powodu swojej strukturalnej niewydolności. Wielokrotnie słyszeliśmy o zarzutach związanych z procedura wyłaniania wykonawców m.in systemów informatycznych czy prac budowlanych. Jednak w momencie gdy efekty działań niewydolnych wykonawców dają szkodliwe efekty na polu społecznym z dala od gry politycznej – pozostają niezauważone.

Solidaryzujemy się z ofiarami wyzysku w instytucjach publicznych. Oczekujemy podjęcia zdecydowanych kroków, dzięki którym wszystkim pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców zostanie zapewniona elementarna ochrona gwarantowana przez przepisy prawa.

Ludzie czytają....

Komunikat odnośnie Duda Development

02-06-2024 / Rozbrat zostaje!

Na początku lutego informowaliśmy o pobiciu członka Kolektywu Rozbrat przez ludzi działających na zlecenie Duda Development

Iran: strajki, demonstracje i wojna

24-07-2024 / Polityka

Rząd w Teheranie nie jest gotów iść na wojnę i bronić swoich braci muzułmanów, Palestyńczyków, bo obawia się reakcji własnego...