Dyrekcja HCP realizuje swój plan – nielegalnie!

Dyrekcja HCP realizuje swój plan – nielegalnie!

  • poniedziałek, 27 lipiec 2009
Dyrekcja zakładów Cegielskiego wprowadziła tzw. "Porozumienie do umowy o pracę" zmieniające warunki pracy i płacy części pracowników, wysyłając ich do domów za 65% wynagrodzenia. Wg związku zmiany te dokonano w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy i obowiązującym na terenie HCP S.A. Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy i Regulaminem Pracy.Odpowiedzialność za ten prawny bałagan i nielegalne działania spada na związki zawodowe, które zgodziły się na rozwiązania niezgodne z Kodeksem pracy. Osobistą odpowiedzialność poniesie Szef Biura Personalnego Roman Piątkowski, który "Porozumienia" wdraża w życie, oraz prezes Jarosław  Lazurko.
Ponieważ "Porozumienie" jest wprowadzane nielegalnie, pracownicy będą mogli wnieść do sądu pracy roszczenia o pełną zapłatę za postojowe. O sprawie łamania prawa pracy poprzez wprowadzenie ww. "Porozumień" została  powiadomiona przez Inicjatywę Pracowniczą Państwowa Inspekcja Pracy.

Zgodnie z Kodeksem pracy (art. 128  § 1) i ZUZP praca to czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy. "Porozumienie..."  w § 2 pkt. 3 wskazuje wyraźnie, że pracownik w dalszym świadczy na rzecz pracodawcy pracę, pozostając do jego dyspozycji. W każdej bowiem chwili może zostać wezwany do zakładu. Zarazem Kodeks pracy (art. 81) i ZUZP dokładnie określają, sposób zapłaty pracownikowi za czas przestoju z przyczyn od niego niezależnych. Pracownikowi należy zapłacić za czas pracy sto procent wynagrodzenia wynikającego z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, która  została wyodrębniona w umowie o pracę oraz m.in. w ZUZP. "Porozumienie..." łamie również art. 84 Kodeksu pracy, ponieważ nawet dobrowolnie pracownik nie może zrzec się całości lub części swojego wynagrodzenia.

Dodatkowo forma i treść "Porozumienia..." stawia  wiele innych pytań, zwłaszcza pod kątem sprzeczności w § 2 tego dokumentu pomiędzy pkt. 2 i 3. Z jednej strony bowiem mówi się, że pracownik nie musi świadczyć pracy (pkt. 2), a z drugiej iż pozostaje do dyspozycji pracodawcy (pkt. 3) pod groźba ciężkiego naruszenia obowiązków, czyli wg definicji Kodeksu świadczy pracę. Powstają zatem pytania dotyczące np. dni wolnych od pracy, prawa do odpoczynku, wykorzystania urlopu. Szczególnie wątpliwości powstają co do składek ZUS: w jakiej wysokości zostaną pokryte składki ZUS, czy okres trwania porozumienia dla danego pracownika jest okresem składkowym? Kwestia chorobowego: czy pracownik ma obowiązek przesyłać L-4 do pracodawcy czy nie, czy też L-4 wysłać do ZUS-u. W jakiej wysokości będzie wypłacane chorobowe?

Ludzie czytają....

Komunikat odnośnie Duda Development

02-06-2024 / Rozbrat zostaje!

Na początku lutego informowaliśmy o pobiciu członka Kolektywu Rozbrat przez ludzi działających na zlecenie Duda Development

Iran: strajki, demonstracje i wojna

24-07-2024 / Polityka

Rząd w Teheranie nie jest gotów iść na wojnę i bronić swoich braci muzułmanów, Palestyńczyków, bo obawia się reakcji własnego...