Za kryzys płacą pracownicy!

Za kryzys płacą pracownicy!

  • Inicjatywa Pracownicza
  • środa, 21 październik 2009
W związku z mając się odbyć 23 października manifestacją w obronie miejsc pracy, poznańska Komisja Międzyzakładowa Inicjatywy Pracowniczej prowadzi akcję ulotkową pod różnymi zakładami pracy. W rozdawanych ulotkach, czytamy: "Od czasu rozpoczęcia kryzysu kolejne firmy w Poznaniu i okolicach dokonują zwolnień pracowników"."Mamy z tym do czynienia [ze zwolnieniami]  nie tylko w zakładach Cegielskiego, gdzie zwolniono 470 osób, czyli 40 proc. załogi, ale też w zakładach Volkswagena, gdzie „na bruk” polecieli w pierwszym rzędzie pracownicy agencyjni. W Wysogotowie pod Poznaniem likwidowany jest liczący ok.  300 osób zakład Sulzer Chemtech. To tylko niektóre z coraz większej ilości przykładów.
Tymczasem w biurach pośrednictwa pracy najczęściej na zwolnionych nie czeka żadna propozycja pracy lub w najlepszym razie najgorzej płatna praca na umowy zlecenia lub o dzieło. Na jedną propozycję zatrudnienia przypada dziś w Wielkopolsce ok. 40 bezrobotnych. Na koniec sierpnia 2009 roku łącznie było już w naszym regionie 116 tys. bezrobotnych, aż o 37 procent więcej niż w sierpniu 2008 roku. Przypomnijmy, że zasiłek dla bezrobotnego to jedynie ok. 650 złotych brutto i jest przyznawany z reguły na okres 6 miesięcy. Aby uniknąć głodowych zasiłków pracownicy masowo „uciekają” na chorobowe lub biorą dotację na otwarcie własnej działalności. Większość z tych firm zbankrutuje w ciągu pierwszego roku – i co dalej?

Zrzucanie odpowiedzialności za kryzys na pracowników jest sposobem ograniczania ich praw. Tylko zorganizowana załoga może spowodować, że koszty kryzysu nie będą ciągle przerzucane na pracowników. Z pracodawcami nie można negocjować na kolanach. Trzeba twardo stawiać żądania. W czasie powszechnych zwolnień jedyną, skuteczną bronią jest solidarność między pracownikami z różnych zakładów i protesty zmuszające rząd i pracodawców do ustępstw. Dziś zbyt wielu pracownikom grozi bezrobocie na głodowych zasiłkach, podczas gdy menedżerowie i przedstawiciele władz wciąż mają się dobrze.

Pamiętaj, jeżeli dziś posiadasz pracę, to nie znaczy, że jutro jej nie stracisz. Jeżeli dziś nie podejmiesz działań w obronie Twojego i innych miejsc pracy, jutro może być za późno.

23 października o 12.00. godz. spod bram Cegielskiego wyruszy ogólnopolska demonstracja przeciwko zwolnieniom w tej, jak i innych fabrykach. Wezwały do niej różne związki zawodowe. Związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza wzywa do wsparcia walki pracowników fabryki Cegielskiego o zachowanie pracy. Wzywamy do walki z bezrobociem.

SOLIDARNOŚĆ NASZĄ BRONIĄ!"

Ludzie czytają....

Komunikat odnośnie Duda Development

02-06-2024 / Rozbrat zostaje!

Na początku lutego informowaliśmy o pobiciu członka Kolektywu Rozbrat przez ludzi działających na zlecenie Duda Development

Iran: strajki, demonstracje i wojna

24-07-2024 / Polityka

Rząd w Teheranie nie jest gotów iść na wojnę i bronić swoich braci muzułmanów, Palestyńczyków, bo obawia się reakcji własnego...