Wprowadzenie do anarchizmu #3. Społeczeństwo alternatywne

Rozkład jazdy

Kalendarz wydarzeń

Wprowadzenie do anarchizmu #3. Społeczeństwo alternatywne

Czwartek, 01 Czerwiec 2023, godz. 18:30

Miejsce  Rozbrat, ul. Pułaskiego 21 a


Religia obiecująca wolność od krzywd i cierpienia, ale dopiero po śmierci? Akceleracjoniści przekonujący, że żeby było lepiej, musi być jak najszybciej dużo gorzej? Na "rynku idei" nastroje są minorowe, ale nie powinno zniechęcać nas do działania. Kontynuujemy cykl debat, który jest też zapowiedzią drugiej edycji festiwalu książki „Od czytania do działania”, który odbędzie się na Rozbracie 16-18 czerwca 2023.
Wprowadzenie do anarchizmu #3. Społeczeństwo alternatywne
Rozbrat, ul. Pułaskiego 21 a, Klub Anarchistyczny + transmisja online na profilu, 1 czerwca 2023, godz. 18:30.
 
***
Ciąg dalszy dyskusji wokół podstawowych zagadnień znajdujących się na celowniku teorii anarchistycznej. Po „Państwie” i „Pomocy wzajemnej” będziemy debatować o „Społeczeństwie alternatywnym”.
 
W książce D. Graebera i D. Wengrowa pt. „Narodziny wszystkiego” możemy przeczytać o wielu przykładach z przeszłości, kiedy nawet duże zbiorowości funkcjonowały „bez państwa” czy „poza państwem” i bez zhierarchizowanej struktury społecznej. Nie były to – jak podkreślają autorzy – tylko małe grupy łowców-zbieraczy, lecz często imponujące w swojej formie społeczności rolnicze. Z kolei P. Kropotkin dostrzegał przejawy anarchistycznych form organizacji społecznej – opartych o zasadę pomocy wzajemnej – już w średniowieczu czy też za jego czasów, w dobie kapitalizmu.
 
Ale czy alternatywne społeczności – jak głosi definicja: wolne od przymusu i „umożliwiające każdej jednostce samorealizację i życie w pełni autentyczne” – możemy szukać tylko w przeszłości? Czy to nie utopia? Wiele religii obiecuje lepsze życie dopiero po śmierci. Inne koncepcje światopoglądowe każą czekać, aż dojrzeją odpowiednie warunki historyczne. Teoria anarchistyczna twierdzi, że społeczeństwo alternatywne jest możliwe „tu i teraz”. To nie mrzonka. Pytanie tylko czy społeczeństwo alternatywne wyłoni się z istniejących struktur opresji i wyzysku, czy też powstanie w radykalnej opozycji wobec nich?
 
Wstęp do dyskusji przeprowadzi Jarosław Urbański.

 


Wydarzenie rozpoczęło się -688 dni temu