Strajki i protesty rolne w Polsce po 1989 roku

Rozkład jazdy

Kalendarz wydarzeń

Strajki i protesty rolne w Polsce po 1989 roku

Czwartek, 10 Sierpień 2023, godz. 18:00

Miejsce  Rozbrat ul.Pułaskiego 21a


Transformacja ustrojowa i rozwój kapitalistycznych form produkcji rolnej w Polsce po 1989 roku doprowadziły w latach 90. do gwałtownego pogorszenia się położenia ekonomicznego mieszkańców wsi.
 
W dalszej konsekwencji doszło do szybkiego zaniku małych i średnich gospodarstw indywidualnych, które wcześniej były podporą klasy chłopskiej. Towarzyszyły temu gwałtowne protesty rolne, których symbolem stał się Andrzej Lepper i Samoobrona. Ich kulminacja przypadła na przełom lat 90. i 2000.
 
Dziś wieś ciągle próbuje walczyć ze współczesnym agrobiznesem, który koncentrując produkcję na fermach przemysłowych, wyniszcza ją społecznie i ekologicznie. Ostatnio pojawiły się organizacje rolników, które są kojarzone z nowym radykalizmem (AgroUnia). Różnią się one jednak od tradycyjnych ruchów chłopskich z uwagi na głębokie zmiany w składzie klasowym wsi, jakie zaszły w ostatnich trzech dekadach.
 
Planowana dyskusja jest trzecim z serii spotkaniem na temat ruchów strajkowych. Rozpoczęliśmy od omówienia pierwszego strajku w zakładach Cegielskiego (w 1872 r.) (czytaj: Biuletyn Inicjatywa Pracownicza nr 59 ); drugie spotkanie dot. ruchu strajkowego i protestacyjnego w Rosji (od początku wieku XVIII do współczesności) (czytaj: https://www.rozbrat.org/.../4832-rosja-trzy-wieki-walki-z... )
 
Wstęp do dyskusji przeprowadzi Jarosław Urbański.
 

https://www.facebook.com/events/800701615175445

 


Wydarzenie rozpoczęło się -619 dni temu