Przegląd Anarchistyczny
Przegląd Anarchistyczny
Kolejny, 13 numer Przeglądu Anarchistycznego ujrzał światło dzienne! Poniżej przedstawiamy redakcyjny wstęp oraz spis treści. Zapraszamy do lektury!W wyodrębnionych obszarach rzeczywistości możemy często lepiej dostrzec procesy istotne ze społecznego i politycznego punktu widzenia. Łatwiej zauważamy ich wpływ na nasze codzienne życie. W tym numerze Przeglądu Anarchistycznego zajęliśmy się np. edukacją i piłką nożną. Prezentowane analizy dotyczące tych wątków były wynikiem wielomiesięcznej pracy redakcji, ale ta tematyczna koincydencja jest dziełem przypadku. Można jednak zapytać, co one mają ze sobą wspólnego?
Dział: Książki
poniedziałek, 28 marzec 2011 10:58

12 numer Przeglądu Anarchistycznego

„Ziemia jest płaska, świnie potrafią latać, elektrownie atomowe są bezpieczne” – to jedno z prześmiewczych haseł, które krążyły po Polsce i Europie, powtarzane przez uczestników ruchu przeciwko energetyce jądrowej. Nabrało ono szczególnej grozy po katastrofie reaktora w Czarnobylu, ale awarie systemów jądrowych zdarzały się wszędzie, także w Stanach Zjednoczonych czy Szwecji, choć oczywiście nie na taką skalę. Argumenty ekologiczne były zatem w tym sporze najważniejsze, choć w obliczu trwającego wówczas wyścigu zbrojeń między Moskwą a Waszyngtonem podnoszono także tezę o niebezpieczeństwie zastosowania energetyki jądrowej do celów militarnych. Z jednej strony widmo Czarnobyla, z drugiej Hiroszimy. „Atomowy grzyb” wydawał się kłaść cieniem na przyszłości mieszkańców globu. Filmy takie jak „The Day After” z 1983 r. („Nazajutrz”), mówiące o nuklearnej katastrofie, nie dawały spać spokojnie. Przez lata 70. i 80. była to jedna z najważniejszych osi mobilizacji społecznej.
Dział: Publikacje
poniedziałek, 21 czerwiec 2010 17:25

11 numer Przeglądu Anarchistycznego

W przyszłym tygodniu ukaże się jedenasty numer półrocznika "Przegląd Anarchistyczny", który podzielony jest na cztery główne działy poświęcone: demokracji lokalnej i uczestniczącej, gentryfikacji, bezpłatnej pracy reprodukcyjnej kobiet i migracjom w Europie "bez granic". Poniżej zapowiedź filmowa "Przeglądu" oraz spis treści.
Dział: Publikacje
czwartek, 22 październik 2009 11:39

10 numer Przeglądu Anarchistycznego

24 października, podczas spotkania promocyjnego w warszawskiej Cyklozie będzie miała miejsce premiera 10 numeru Przeglądu Anarchistycznego. Pismo prezentuje debaty toczone przez radykalne ruchy społeczne w Polsce i za granicą. Poprzez poznanie i równoczesną krytykę różnych nurtów myśli wolnościowej, stara się rozwijać wiedzę dotyczącą samoorganizacji społecznej, strategii działania, najnowszych koncepcji programowych. Staramy się, aby nasza praca teoretyczna występowała równolegle z działalnością praktyczną.10 numer podzielony jest na 4 główne działy: Faszyzm w czasach demokracji – poświęcony analizie zjawiska faszyzmu, ale także krytycznej perspektywie ruchu antyfaszystowskiego; Globalny kapitał – globalny proletariat analizujący wpływ globalnych walk społecznych na ruchy kapitału i załamania na rynkach finansowych; Przejawy klasy – będący swego rodzaju podsumowaniem dyskusji w ruchu anarchistycznym i radykalnie lewicowym, jaka wybuchła wokół walk warszawskich kupców; Partyzantka komunikacyjna – prezentujący praktyczne sposoby walki ruchu antysystemowego w sferze kultury i komunikacji.
Dział: Publikacje
niedziela, 31 maj 2009 13:22

Przegląd Anarchistyczny nr 9

Oddajemy do Waszych rąk kolejny, dziewiąty numer „Przeglądu Anarchistycznego”, który, podobnie jest poprzedni, otwiera dział „Nie ma zysku bez kryzysu”. Publikujemy w nim teksty dotyczące obecnego kryzysu systemu kapitalistycznego i jego spodziewanych następstw. Wiodącym jest tu artykuł Anwara Shaikh Historia teorii kryzysu. Wprowadzenie. Kwestia cykliczności (ciągłych nawrotów) kryzysów gospodarczych, budziła zawsze duże zainteresowanie przynajmniej z kilku powodów. Po pierwsze od dawna stawiano pytanie, czy kryzysy są wpisane w naturę sytemu kapitalistycznego, czy też są wywołane czynnikami wobec niego zewnętrznymi. Zwolennicy pierwszego poglądu zazwyczaj twierdzili, że kapitalizm nie jest doskonały i sam generuje konflikty, które ostatecznie mogą doprowadzić do jego upadku; jest wężem pożerającym swój własnym ogon. W drugim przypadku twierdzono, że kapitalizm jest systemem stabilizującym, który potrafi oprzeć się zewnętrznym czynnikom (naturalnym, politycznym itd.) dezorganizującym jego życie gospodarcze, a co za tym idzie społeczne. Nawet w łonie środowisk kontestujących obecne status quo nie obce są koncepcje mówiące, że kapitalizm jest „zaszczepiony” na zmianę, że potrafi absorbować lub zamortyzować wszystkie dla siebie niebezpieczne zjawiska, a nawet wykorzystać je na swoją korzyść. Rozstrzygnięcie tego dylematu oczywiście ma spore znaczenie dla postawy, jaką dziś przyjmiemy: odrzucimy system w całości, czy będziemy starali się go jedynie reformować... aby dotrwał do następnego wstrząsu.
Dział: Publikacje
środa, 28 styczeń 2009 13:38

Przegląd Anarchistyczny nr 7

Ameryka Łacińska stanowi bardzo ważny region, jeżeli chodzi o rozwój systemu kapitalistycznego. To właśnie stamtąd kraje zachodnie czerpały bogactwo, które pozwoliło im stać się ekonomicznymi potęgami. Bezwzględny rabunek i wyzysk, któremu został poddany ten region dał możliwość akumulacji kapitału, dzięki której mógł w późniejszym okresie rozwinąć się nowoczesny system kapitalistyczny.
Dział: Publikacje
środa, 28 styczeń 2009 13:21

Przegląd Anarchistyczny nr 6

Ukazał się szósty, jesienno-zimowy numer "Przeglądu Anarchistycznego", pismo do tej pory ukazywało się pod tytułem „Biuletyn Poznańskiej Biblioteki Anarchistycznej”.
Dział: Publikacje
Prezentujemy kolejny numer Biuletynu Poznańskiej Biblioteki Anarchistycznej. Wydaliśmy go w nowej, zmienionej formule. Część zmian widoczna jest już na pierwszy rzut oka, nowa szata graficzna, kolorowa okładka, zapach świeżego druku... Jednak największe zmiany dotyczą przede wszystkim warstwy treściowej.  
Dział: Publikacje
Nasza Biblioteka szykuje się do kolejnego roku działalności - na tegorocznej Abramowszczyźnie świętowaliśmy 7 rok naszego istnienia. Dopiero po tak długim czasie dorobiliśmy się własnej strony internetowej. Dzięki uprzejmości twórców portalu bzzz.net powstała witryna na której będzie można znaleźć katalog zbiorów archiwum on-line, podstawowe informacje dotyczące Biblioteki oraz inicjatyw z nią związanych, a także artykuły publicystyczne. Strona jest nadal w trakcie tworzenie i ze względu na rozległość prac z nią związanych przez pewien czas taka pozostanie, ale zapraszamy wszystkich na http://biblioteka-poznanska.bzzz.net/.
Dział: Publikacje
 W numerze min: "Joseph Beuys: od koncepcji artystycznej do teorii społecznej", "Anarchizm - żywa tradycja", bibliografie: "Anarchizm hiszpański, Wojna Domowa 1936 - 1939", i uzupełnienie "Edwarda Abramowski", tradycyjny dział "Bakuniniania" a w nim dwa listy Bakunina, prezentacje książek i wydawnictw.          
Dział: Publikacje
Strona 1 z 2