Chcielibyśmy, aby Biuletyn, zachowując swój charakter, stał się miejscem pogłębionej analizy i dyskusji w ruchu anarchistycznym. Współczesny ruch anarchistyczny w Polsce popada często w pułapkę nieumiejętności wyjścia poza tworzoną w oderwaniu od rzeczywistości teorię. Aby anarchizm jako ruch mógł się rozwijać, potrzebuje stałego wglądu w nowe trendy filozoficzne i społeczne. Niekoniecznie związane bezpośrednio z anarchizmem, ale dające mu możliwość formowania skutecznej strategii.
W tym numerze wyróżnić można dwa główne działy. Pierwszy z nich - Siła pracy - opisuje tendencje w ruchu robotniczym. Dużo miejsca poświęciliśmy tu badaniom prowadzonym przez Beverly Silver, wyjaśniają one zmiany zachodzące w strukturze pracy oraz to, w jaki sposób wpływają one na prowadzone walki robotnicze. Drugi dział - Kryminologia krytyczna - jest mniej szczegółowy, jego zadaniem jest zarysowanie problematyki wolnościowego podejścia do polityki penitencjarnej i prawnej.
Poza tym polecamy dział Dyskusje - w którym gorąca polemika pomiędzy Oskarem Szwabowskim i Janym Waluszko, prowadzi nas przez meandry "społecznego" i "indywidualistycznego" podejścia do ruchu anarchistycznego. Pewnego rodzaju rozwinięciem wątków poruszonych w tej dyskusji jest również, zamieszczony w dziale Recenzje, esej irlandzkiego anarchisty Ramora Ryan.
Nie zapomnieliśmy również o tradycyjnych działach, do jakich przyzwyczaił nas Biuletyn. W dziale historycznym, artykuł będący uzupełnieniem do prezentowanej w poprzednim numerze historii polskich pism anarchistycznych w latach 80-tych, opisujący działalność pisma "Mać pariadka". Poza tym Michał Przyborowski odkrywa "białe plamy" w historii polskiego anarchizmu, a Marcin Będziński opowiada nam o początkach anarchosyndykalizmu w Hiszpanii.
Numer 5, wiosna 2007
166 str. formatu A5
Spis treści
- Agnieszka Mróz - Za kapitałem podąża konflikt
- Wywiad z Beverly J. Silver
- Jarosław Urbański (oprac.) - Walki pracowników przemysłu samochodowego
- Robert Linhart - Zatrzymać linię
- Ostatnie ognie w Porto Marghera
- Przeciwko penitencjarnej dyktaturze
- Jeff Ferrell - Przeciwko prawu: kryminologia anarchistyczna
- Michel Foucault - Marsz kajdaniarzy
- Michel Foucault: pod znakiem nadzoru
- Marcin Będziński - Durruti i początki hiszpańskiego anarchizmu
- Michał Przyborowski - Wydawnictwo „Nowa Epoka” 1924 – 1930
- Krótka historia pisma Mać Pariadka
- Oskar Szwabowski - Polityka społeczna, nie indywidualistyczna
- Jany P. Waluszko - Ideologia albo życie!
- Piotr Ciszewski - Bojownicy klasy pracującej
- Tomek Borejza - Okupacyjne przypadki Pawła Lwa Marka
- Oskar Szwabowski - Szkice o anarchizmie
- Łukasz Cholewicki - Pułapka akademickości
- Ramor Ryan - Dni zbrodni i noce horroru
- Wspomnienie - Kurt Vonnegut