Życie w kryzysie. Relacja z konferencji lokatorskiej

Życie w kryzysie. Relacja z konferencji lokatorskiej

  • rozbrat.org
  • sobota, 16 marzec 2013
Brak mieszkań, rosnące czynsze, eksmisje – problemy te, tak dobrze znane w Poznaniu, w coraz większym stopniu dotykają mieszkańców w innych miastach i krajach. Sytuacji nie polepsza globalny kryzys finansowy, rosnące zadłużenie, niepewny rynek pracy, bezrobocie, brak zaangażowania w sprawy socjalno-mieszkaniowe organów samorządowych. Zaistniałym okolicznościom starają się przyjrzeć uczestnicy spotkań z cyklu „Wohnen in der Krise. Neoliberalismus – Kampfe – Perspektiven” („Życie w kryzysie. Neoliberalizm - Walka – Perspektywy”) organizowanych przez Berliner Mietergemeinschaft z siedzibą w Berlinie.

Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów przyjęło zaproszenie współpracy z jednym z największych i najstarszych stowarzyszeń lokatorów w Europie. Owocem tego współdziałania była konferencja „ Polen und die Krise” (Polska i kryzys), która odbyła się 7. marca 2013 w Berlinie. Nasze działaczki i działacze (podobnie jak wcześniej przedstawiciele ruchów lokatorskich  z Nowego Jorku czy Katalonii) spotkali się z entuzjastycznym przyjęciem licznie zgromadzonych słuchaczy. Największym zainteresowaniem cieszyły się zagadnienia dotyczące powstawania w Polsce osiedli kontenerowych i procederu „czyszczenia kamienic”, przedstawione przez Katarzynę Czarnotę i Magdalenę Łuczak, a poprzedzone pokazem specjalnie przygotowanych na tę okazję filmów dokumentalnych.

Sięganie przez władze po coraz bardziej kontrowersyjne sposoby w szukaniu szybkiego rozwiązania dramatycznych problemów mieszkaniowych, jakim stało się budownictwo kontenerowe oraz sytuacja lokatorów mierzących się z biurokratyczną machiną w walce z bezwzględnymi „czyścicielami kamienic”, wzbudziły wśród uczestników spotkania wiele emocji i były wstępem do dyskusji, która toczyła się do późnych godzin wieczornych.

W rozmowach brała udział m.in. prof. Margit Mayer, badaczka ruchów społecznych i polityki miejskiej, jedna z międzynarodowych sygnatariuszy apelu o solidarność z mieszkańcami ulicy Stolarskiej, uczestniczka zeszłorocznej poznańskiej demonstracji lokatorskiej.

Mamy nadzieję, że marcowe spotkanie lokatorskie w Berlinie, które służyło wymianie doświadczeń, okazaniu realnego wsparcia, zaowocuje dłuższą współpracą z innymi stowarzyszeniami i inicjatywami lokatorskimi (w najbliższej przyszłości zaplanowano konferencję w Londynie), dzięki której nasze działania na rzecz ochrony i obrony lokatorów, ich aktywizacji do samodzielnej walki o swoje prawa staną się jeszcze bardziej efektywne.

Ludzie czytają....

„Żelazny glejt” dla Netanjahu. Polski rząd relatywizuje ludobójstwo

11-01-2025 / Polityka

Czy premier Izraela, Benjamin Netanjahu, ścigany przez Trybunał w Hadze listem gończym, pojawi się na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau?...