Do wielu wypadków w ogóle by nie doszło, gdyby nie dążenie pracodawców do oszczędzania na kwestiach bezpieczeństwa oraz maksymalnego eksploatowania pracowników i pracownic ponad ich fizyczne i psychiczne możliwości. Często czynnikiem powodującym śmierć i kalectwo jest więc pogoń za większym zyskiem. Doskonale znane są najtragiczniejsze wypadki z ostatnich lat, które potwierdzają tę dramatyczną tezę: śmierć 23 górników kopalni Halemba, którzy zginęli w wyniku złej organizacji pracy i nadzoru, złamania wielu przepisów i fałszowania odczytów z czujników metanu; śmierć pracownika łódzkiego Indesitu, Tomasza Johana, który zginął przez celowe wyłączenie czujnika bezpieczeństwa w prasie hydraulicznej; kolejna śmierć w fabryce słodyczy Vobro w Brodnicy, gdzie młody robotnik, Krzysztof Prusiewicz, zginął podczas wykonywania prac na mieszalniku służącym do wyrobu słodyczy. Wpadł do jego wnętrza i w wyniku ciężkich obrażeń zmarł. W trakcie wyjaśniania tragedii stwierdzono, że czujniki maszyny były zablokowane. Wreszcie, w ubiegłym roku młody robotnik z fabryki LG w podwrocławskich Kobierzycach zginął przygnieciony wózkiem widłowym, który musiał obsługiwać pomimo braku stosownych uprawnień i odpowiedniego przeszkolenia.
Aby upamiętnić wszystkie ofiary wypadków przy pracy i zwrócić uwagę opinii publicznej na problem bezpieczeństwa pracy, związki zawodowe ustanowiły dzień 28 kwietnia „Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy”. Od 2003 r. jest on ustanowiony jako święto przez Międzynarodową Organizację Pracy i obchodzony jako Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. W wielu krajach jest on okazją do demonstracji, akcji protestacyjnych i informacyjnych. Niestety w Polsce tradycja obchodzenia 28 kwietnia jest praktycznie nieznana – większość związków zawodowych ignoruje to święto i nie mówi wystarczająco głośno o najtragiczniejszych skutkach wyzysku, jakiemu na co dzień podlegają wszyscy pracujący.
W 2014 r. OZZ Inicjatywa Pracownicza zdecydowała się na przeprowadzenie ogólnopolskiej mobilizacji z okazji tego smutnego święta. Chcemy upamiętnić wszystkie ofiary wypadków przy pracy i zwrócić uwagę na ten palący społeczny problem. Głównymi winowajcami tych 300 śmierci rocznie i kolejnych 600 ciężkich wypadków są pracodawcy, dla których zysk jest ważniejszy od naszego zdrowia i życia.
Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo w miejscu pracy jest tym większe, im bardziej wszyscy zatrudnieni i zatrudnione angażują się w kontrolę przestrzegania zasad bhp przez pracodawcę – przed wypadkiem przy pracy mogą uchronić cię nie tylko znajomość zasad i przepisów bhp, ale także aktywne i bojowe związki zawodowe oraz działalność Społecznych Inspektorów Pracy.
Akcje OZZ IP zaplanowane na 28 kwietnia:
Poznań:
Pikieta informacyjna pod centrum handlowym Stary Browar
Poniedziałek, 28.04.2014, godz. 15.00
ul. Półwiejska pod wejściem do Starego Browaru
[więcej]
Warszawa:
Zapal znicz ofiarom wypadków przy pracy!
Poniedziałek, 28. kwietnia 2014, godzina 20:00
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ul. Nowogrodzka 1/3/5, Warszawa