Michael Albert jest amerykańskim ekonomistą i działaczem alterglobalistycznym, a także jednym z twórców koncepcji "ekonomi uczestniczącej". Książka "Ekonomia uczestnicząca. Życie po kapitalizmie", jest pierwszą jego pełną pracą opublikowaną w języku polskim.
Jak stwierdził John Maynard Keynes, brytyjski laureat nagrody Nobla z ekonomii: "[Kapitalizm] nie jest sukcesem. Nie jest inteligentny, nie jest piękny, nie jest słuszny, nie jest moralny - i nie dostarcza dóbr. Krótko mówiąc, nie lubimy go i zaczynamy nim gardzić. Kiedy jednak zaczynamy się zastanawiać, czym go zastąpić, ogarnia nas zakłopotanie". Zmniejszenie tego zakłopotania to jeden z celów niniejszej książki.
Jak pisze Albert: "Na całym świecie kapitalizmowi towarzyszą upokorzenia, uprzedmiotowienie ludzi i głód. Nikt rozsądny temu nie przeczy, ale nawet większość z tych, którzy gardzą kapitalizmem, obawia się, że bez niego może być jeszcze gorzej. Choć niektórzy z pewnością uważają kapitalizm za odpychający, to niewielu posiada jakąś alternatywę." Stąd ruchy, grupy czy organizacje alterglobalistyczne czy lewicowe, dostrzegające niesprawiedliwości systemu kapitalistycznego, poruszają się najczęściej w obrębie jego logiki, powtarzając liberalne slogany o "dobrodziejstwach wolnego rynku". Zdają się oni jednak, nie dostrzegać faktu, że negatywne strony kapitalizmu nie są jedynie "wypadkami przy pracy", które można "naprawić" bez naruszania jego podstaw. Michael Albert w swojej książce nie pozostawia wątpliwości: nie da się usunąć skutków, bez likwidacji przyczyn.
Główną wartością książki, jest fakt, że nie skupia się ona jedynie na krytyce systemu kapitalistycznego, ale kreśli praktyczną alternatywę wobec niego, zgodnie z tezą, że "to, co człowiek stworzył, może zmienić - feudalizm nie był wieczny, niewolnictwo nie było wieczne, kapitalizm też nie jest wieczny". Albert nie popada przy tym w naiwny utopizm, pokazując raczej możliwości praktycznej realizacji wizji gospodarki uczestniczącej, niż formułując sztywny program, wymagający spełnienia nierealnych żądań. To gospodarka ma się dostosować do człowieka, a nie na odwrót.
Książka, choć dotyczy kwestii ekonomicznych, jest pisana językiem zrozumiałym odwołując się do przykładów z życia codziennego. Wiele z nich wynika z realnych doświadczeń, gdyż inicjatywy ekonomiczne oparte o zasady gospodarki uczestniczącej istnieją już dziś w wielu miejscach na świece.
Książkę Alberta powinien przeczytać każdy, któremu bliskie są ideały: sprawiedliwości, samorządności, różnorodności i solidarności, które Albert stawia jako podstawy ekonomii uczestniczącej.
A "to, co stanie się ostatecznie z wizją, zależy od działalności ruchu. To nie książki decydują o tym, jak jest ona wykorzystywana, ale ci, którzy je czytają, oraz zmieniają, wprowadzają w życie i wykorzystują to, co książki prezentują."
Zawartość książki
Część I: Wartości i instytucje
Część II: Gospodarka uczestnicząca
Część III: Życie codzienne w gospodarce uczestniczącej
Część IV: Odpowiedź na krytykę
Zakup w dystrybucji Oficyny "Trojka"
- Wstęp
Część I: Wartości i instytucje
- Czym jest gospodarka?
- Wartości ekonomiczne
- Ocena różnych rodzajów gospodarki
Część II: Gospodarka uczestnicząca
- Własno
- Rady
- Pakiety pracy
- Wynagrodzenie
- Alokacja
- Podsumowanie i obrona
- Ocena gospodarki uczestniczącej
Część III: Życie codzienne w gospodarce uczestniczącej
- Praca
- Konsumpcja
- Alokacja
Część IV: Odpowiedź na krytykę
- Efektywność
- Produktywność
- Kreatywność/jakość
- Merytokracja/innowacje
- Prywatność/obłęd
- Jednostki/społeczeństwo
- Partycypacja?
- Elastyczność
- Potrzeby
- Zgodność
- Natura ludzka
- Plus czy minus?
- Entuzjazm/osiągalność
Zakup w dystrybucji Oficyny "Trojka"