Od śmierci Michaiła Bakunina minęło ponad 130 lat, jednak do dziś inspiruje on kolejne pokolenia. Nakładem wydawnictwa wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego ukazały się dwa tomy, zaplanowanej na trylogię, pracy Antoniego A. Kamińskiego „Michaił Bakunin. Życie i myśl”. Jest to pierwsza tak pełna i kompletna (wydane dwa tomy to ponad 1200 stron) biografia Bakunina w polskiej literaturze. Tom pierwszy „Od religii miłości do filozofii czynu (1814-1848)” opowiada o początkach życia rewolucjonisty, jego pierwszych poszukiwaniach filozoficznych i próbach zaangażowaniu się w działalność polityczną. Tom drugi „Podpalacz Europy (1848-1864)” pokazuje Bakunina, który wypowiedział już posłuszeństwo carowi i z wielkim zapałem włączył się w działalność rewolucyjną podczas europejskiej Wiosny ludów, gdy nastał czas reakcji Bakunin trafił za kraty, ścigany przez większość rządów, ostatecznie trafił do rosyjskich kazamatów gdzie spędził 8 ciężkich lat. Wydanie tomu trzeciego pod tytułem „Anarchista. 1864–1876” planowane jest najprawdopodobniej na przyszły rok. Książka jest dostępna w
dystrybucji Oficyny Trojka, można ją zakupić na Rozbracie oraz w Klubokawiarni Zemsta, choć ze względu na duże zainteresowania, prosimy skonsultować się wcześniej telefonicznie lub mailowo.
Przypominamy również, że cały czas można kupić wydaną w zeszłym roku przez Oficynę Trojka książkę Michaiła Bakunina „Bóg i Państwo”.
Osobom zainteresowanym działalnością i filozofią „ojca anarchizmu” polecamy również odwiedzanie tworzonej przez nas witryny bakunin.pl, w ostatnim czasie ukazało się na niej wiele nowych materiałów, min.: wspomnienia Aleksandra Hercena o Bakunienie, szkic biograficzny Bakunina napisany przez jego współpracownika Jamesa Guillaume, opracowanie dokumentów i korespondencji z Bakuniniem carskiego szpiega Juliana Bałaszewicza (Potockiego), rozpracowującego polską i rosyjską emigrację polityczną oraz duża rozprawa „Antropologia filozoficzna i myśl polityczna Michaiła Bakunina” autorstwa Wiktora Rysaka.