Idea rockowych obozów dla dziewcząt sięga czasów szczytowej popularności ruchu „riot grrrls” i narodziła się w Seattle. Stamtąd rozpowszechniła się na wiele miejsc z całego świata. W polsce rock campy organizują dwie organizacje: Stowarzyszenie Kobieca Transsmisja i Fundacja Pozytywnych Zmian. Z przedstawicielkami tych organizacji spotkaliśmy się w Zemście. Działają one na rzecz w przestrzeni osobistej i społecznej.
Girls Rock Camp to międzynarodowa organizacja, zrzeszająca kilka krajów Europy, USA, Kanadę, Brazylię. Idea pochodzi z USA a Girls Rock Camp Alliance – organizacja „matka” zrzesza dziś ok. 60 obozów z całego świata i wciąż rośnie. Wszystkie mają wspólną ideę, aby uczestniczki mogły budować poczucie własnej wartości. Każdy z rodzimych obozów trwa 6 dni. Uczestnictwo w obozach jest bezpłatne. Finałem każdej edycji jest koncert (najbliższy – 30 stycznia 2016 w Krakowie). Wiele z tymczasowych rock campowych projektów przeradza się później w regularne składy muzyczne.
Równie ważnym elementem jest pokonywanie barier, przede wszystkim mentalnych. Ludzie mają różne predyspozycje i poziom nieśmiałości. Dlatego, by je przeskoczyć, trzeba stworzyć atmosferę wsparcia i siostrzeństwa. Umiejętność wypracowywania takich mechanizmów równościowych procentuje potem w dalszym życiu uczestniczek warsztatów. Nie zawsze jest łatwo i czasem trochę trwa, zanim wszystkie dziewczyny zrozumieją, że trzeba się wspierać nawzajem, a nie polegać na personalnych sympatiach. Sama nazwa „Karioka” odnosi się do imienia słynnej bohaterki serialu „Stawiam na Tolka Banana” - krnąbrnej buntowniczki, grającej na gitarze i imponującej olejnym generacjom nastolatek i nastolatków. Też miała kilkanaście lat, szczyptę bezczelności i dużo odwagi. Tak jak uczestniczki warsztatów.
Istnieją rozmaite odmiany rock campów, skierowane zarówno do dzieci, jak i dla dorosłych. Karioka jednak sprofilowana jest na dziewczyny między 14 a 18 rokiem życia. Często podjęte w tym wieku kroki maja kluczowe znaczenie w dalszym życiu, tutaj kształtuje się pewność siebie, umiejętność kooperacji, a także samoświadomość. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych odmian „wolnej szkoły” i tutaj, bowiem najważniejszym jest, by nie zatracić własnego rozwoju w rozwoju grupy i by nauczyciel nie przestał być uczniem. Wspierajcie Karioka Girls Rock Camp!