Festiwal Marxism 2009

Festiwal Marxism 2009

  • Marta Sordyl
  • poniedziałek, 13 lipiec 2009
W Londynie w dniach 2-6 lipca odbyła się już trzecia edycja spotkań aktywistów i aktywistek z całego świata. Przyjechali oni na Marxism 2009, festiwal zorganizowany przez Socialist Worker Party (SWP) domagającej się fundamentalnej transformacji społecznej, postulującej między innymi walkę przeciw globalnemu kapitalizmowi. Marxism Festival jest niewątpliwie jedna z niewielu okazji by uczestniczyć w tak obszernym bloku wykładów oraz wymianie opinii dotyczących współczesnych strategii budowania oporu wobec neoliberalnej polityki oraz imperialistycznym strategiom krajów dominujących. Tematy dotyczące: alterglobalizmu, łamania praw człowieka na świecie; militarnej ekspansywnej okupacji krajów; długoletnich wojen; głodu i ubóstwa w Afryce, rasizmu i homofobii były jednymi z wielu "wziętych pod lupę" przez znanych w świecie autorytetów aktywnej sceny działaczy społecznych zrzeszonych w formalne lub nieformalne organizacje.
Zaproszonymi na wykłady byli miedzy innymi Tony Benn - znany jako działacz Stop the War Coalition, który poświęcił swój wykład tematyce kryzysu politycznego. Zwracał szczególna uwagę na to, jak ważne jest solidaryzowanie się wszystkich grup społecznych, proklamujących pokój na świecie w społecznych akcjach na rzecz ich zaprzestania. Głoszenie i manifestowanie prawa każdego narodu do wolności w drodze pokojowych demonstracji oraz działanie na rzecz krajów takich jak Irak, Afganistan, Palestyna jest oznaką solidarności społecznej do której często nie mają prawa ci którzy żyją w krajach okupowanych.

Z zaproszenia skorzystał również Gary Younge, znany dziennikarz brytyjski przebywający w Ameryce, skupiający obecnie swoja uwagę na "nowej polityce" USA. Poruszał kwestie polityki okupacyjnej prowadzonej przez US i jej "nowej twarzy" - prezydenta Baracka Obamy.

Bernadette McAliskey, która do dnia dzisiejszego pozostała aktywną osobą wspierającą działaczy na całym świecie w ruchu na rzecz poprawy jakości życia wszystkich obywateli, wygłosiła wykład na temat emigracji i klasowości społeczeństwa brytyjskiego. Jej czynny udział podczas protestów w Irlandii Północnej podczas marszu w Derry w 1972, znanym jako Bloody Sunday był inspirację dla wielu aktywistów w Europie. Do dnia dzisiejszego pozostała aktywnym rzecznikiem Irlandii Północnej oraz działaczem na rzecz równości wszystkich emigrantów.

Przybył również Slavoj Żiżek, filozof, socjolog, krytyk kultury, socjalista, psychoanalityk, którego głównym zainteresowaniem nadal pozostają między innymi zagadnienia konsekwencji wolnorynkowego kapitalizmu, fundamentalizmu i praw człowieka na świecie. Żiżek nieustannie formułuje teorie na temat działania aparatu społecznego oraz korporacyjnego mechanizmu wdrażania ekonomii neokapitalistycznej i ich negatywnych społecznych skutków. Formułuje zasady rządzące współczesnym światem podtrzymując wiarę w nadchodzący schyłek "źle skonstruowanej globalizacji". Według Ziżka, nie chodzi o to by nieustannie zwalczać globalizm, tylko by strzec w nim "ludzkiej twarzy i ludzkich praw". Dużo swojej uwagi poświęca "polityce strachu", według mnie wspaniały mówca i barwna osobowości.

Gereth Peirce, jedna z niewielu prawników na świecie, która z wielkim zaangażowaniem broni praw człowieka występując w imieniu tych, których prawa te są łamane. Gareth przyczyniła się między innymi do ekstradycji brytyjskich obywateli przebywających w więzieniu w Guantanamo na Kubie pod zarzutem (nigdy nie udowodnionym przez władze USA) rzekomych planów zamachów terrorystycznych. Występowała w imieniu rodziny Jeana Charlesa de Menezes, brazylijczyka zastrzelonego przez policję w 2005 roku na jednej z londyńskich stacji metra (nigdy nie znaleziono dowodów potwierdzających fakt jego współpracy z jakąkolwiek organizacją terrorystyczną).

Wykład wygłosił David Harvey, jeden z czołowych w świecie akademików, specjalizujących się w teorii K. Marksa, prowadzący społeczno-polityczną debatą na temat znaczenia jego dzieła.

Z wielkim entuzjazmem został przywitany Tariq Ali, nowelista, historyk, polityczny aktywista. Jeden z czołowych działaczy antywojennych na bliskim wschodzie, aktywnie wspierający ruchy społeczne i ich pokojowe wystąpienia przeciw zbrojnej interwencji Ameryki oraz innych krajów Europejskich. Z pochodzenia pakistańczyk, obecnie dużo swojego czasu poświęca sprawom dotyczącym własnego kraju pochodzenia. Wiele publikuje na temat islamofobii, destruktywnej polityce USA oraz krajów wiodących w Europie, koncentrując uwagę na ich militaryzmie. Alex Callinicos, teoretyk marksizmu, znany ze swojej książki "An Anti-Capitalist Manifesto", teoretyk imperializmu. Callinicos zwraca szczególną uwagę (w swoich bardzo akademickich przemowach) na pozytywne aspekty solidarnościowych aktów klasy robotniczej na całym świecie wobec ucisku "klasy decydujacej".

Bardzo gorąco została powitana Haifa Zangana, więzień polityczny podczas sprawowania władzy przez Saddama Husseina. Publicystka, artystka, urodzona w Iraku. Aktywnie występuje przeciwko okupacji Iraku.

Jako naoczny świadek wydarzeń, podczas nadal trwającej militarnej interwencji USA w Iraku, w trakcie swojego wystąpienia skupiła uwagę na obrazie codziennego życia i walki o przeżycie irackich obywateli.

Pojawił się John Bellamy Foster, wydawca Monthly Review, profesor socjologii, który zajmuje się publikowaniem na temat ekologii i zmian klimatycznych wywołanych współczesnym stylem życia i produkcji. Słynny ekonomista polityczny, w swoich wystąpieniach i publikacjach zwraca uwagę na katastroficzne w skutkach dla planety kontynuowanie "nowej polityki" (czytaj: kapitalizmu). Eammon McCann, społeczny rewolucjonista i pisarz Irlandii Północnej. Znany jako wiodący lider oraz organizator Battle of the Bogside w 1968 r. (Derry, Irlandia Północna) oraz Bloody Sunday w 1972 r. (Derry, Irlandia Północna). Aktywnie wspierający ruch społeczny na rzecz równych praw obywatelskich wobec mniejszości narodowych, religijnych, seksualnych, etc.. Eammon McCann został przywitany przez oczekujących na wykład oklaskami, zanim jeszcze wygłosił swój referat, co świadczy o jego wielkiej popularności na wyspach.

Na festiwalu gościli również: Ghada Karmi, doktor medycyny, czołowa aktywistka palestyńska prowadząca aktywną kampanię na rzecz swojego narodu.

Jamie Allinson, doktorant na Uniwersytecie w Edynburgu, aktywny działacz na rzecz kampani "Stop the War", aktywista na rzecz nowej, innej, lepszej globalizacji. Charlie Kimber, aktywista społeczny zainteresowany wpływem ekonomii neoliberalnej na stan ekonomiczno-gospodarczy oraz jakość życia w krajach Afryki i nie tylko.

Antykapitalista, występujący jako głos Afryki na kontynencie Europejskim. Chris Nineham, organizator antywojennego protestu w Londynie w 2005 r, jeden z liderów antykapitalistycznego ruchu aktywistów Globalise Resistence. Uczestnik protestów w Seattle (1999 r.), podczas organizowanych obrad WTO (Światowa Organizacja Handlu). Jeden z liderów globalnego protestu przeciwko wojnie w Iraku (2003 r).

Lindsay German, aktywistka społeczna, zaangażowana w ruch "Stop the War Coalition". Była również obecna Sheila Rowbotham, należąca do ruchu feministycznego. Opublikowała ona wiele materiałów na temat roli kobiet podczas radykalnych i rewolucyjnych wystąpień społecznych. Jest autorką pierwszej biografii pioniera na rzecz ruchu homoseksualistów Edwarda Carpentera. Ludi Simpson, nazywany profesorem studiów nad populacją, wykładający na Uniwersytecie w Menchester, przedstawił zagadnienie rasizmu i różnokulturowości w aspekcie migracji społecznej i dynamiki populacji Wielkiej Brytanii.

Nie sposób wymienić wszystkich uczestników festiwalu Marxism 2009.

Pozwolę jednak zwrócić szczególna uwagę na prof. ekonomii politycznej Uniwersytetu Hertfordshire Jane Hardy, która opublikowała w tym roku książkę Poland's New Capitalism ("Polski nowy kapitalizm", opublikowaną w 2009 r. w Wielkiej Brytanii przez Pluto Press).

Autorka opisuje polską sytuację ekonomiczno-polityczną po II wojnie światowej, aż do dnia dzisiejszego. Zwraca uwagę na aspekt konsekwencji społecznych, takich jak: istniejący model socjalnych zabezpieczeń społecznych czy skala bezrobocia, w dobie przełomu politycznego oraz podczas późniejszych "roszad" polityczno-partyjnych.

Niewątpliwie ruch "Solidarność", jest dla Jane Hardy największym oporem klasy robotniczej, jaki się pojawił do tej pory we współczesnej historii Europy. Dla autorki książki, Polska jako kraj skraju Europy jest sztandarowym przykładem państwa w którym podczas wchodzenia w demokrację przeprowadzono terapię szokową (znaną jako Plan Sachsa). Opisuje to zjawisko równiez Naomi Klein w swojej książce "'Doktryna szoku". I tak pomimo pewnych wątpliwości działaczy Solidarności, plan zwolennika "Chłopców z Chicago" Leszka Balcerowicza został zaakceptowany, co jednocześnie dało przyzwolenie na globalny eksperyment oraz ideologiczną transformację. Jane Hardy w bardzo odkrywczy, pełen dociekliwości jak również w pewnym sensie w sposób rozliczeniowy w stosunku do nowego systemy ekonomicznego, przedstawia drogę Polski od postkomunistycznego do neoliberalnego społeczeństwa. Przy tym, dokonuje rzetelnej analizy procesów globalnej transformacji ekonomicznej, wolnorynkowego kapitału oraz jego skutków. Gorąco polecam.


Jamie Allinson, doktorant Uniwerytetu w Edenburgu, tytuł wykładu "Polityka Hamasu i Hezbollahu"

Jamie Allinson, skupił swoją uwagę na korzeniach islamskich ugrupowań Hamasu i Hezbollahu, które przez większości krajów zachodnich, Unię Europejską i Amerykę uznane zostały za ugrupowania terrorystyczne.

Przedstawiając działania polityczno-ideologiczne obu organizacji, zwrócił uwagę na ich działania na rzecz poprawy warunków socjalnych kraju, zadając również ważne pytanie: "(...) Jakie państwo chciałyby zbudować te organizacje, które wciąż pozostają ugrupowaniami militarnymi?

Za stołem: Charlie Kimber, znany działacz na rzecz krajów Afryki i nie tylko. Tytuł wykładu: "Co miało wpływ na to, że Afryka jest biedna?"; "W równowadze - dzisiejsza siła klas w Wlk. Brytanii"

Charlie Kimber, podczas wykładu na temat ubóstwa w Afryce zakwestionował tezę, mówiącą że przeludnienie lub powszechnie obowiązująca korupcja większości rządów Afryki sprowadza społeczeństwo to tak wielkiego ubóstwa. Twierdzi, że już niewolnictwo w XV w. przyczyniło się do powolnej eksterminacji ludności tego kontynentu, a kolonializm utorował drogę współczesnym imperialistycznym regułom panowania na świecie. Uważa, że zaciągnięte pożyczki z Banku Światowego i eksperymenty wolnorynkowe, podobnie jak i w Ameryce Południowej doprowadziły wiele krajów do głębokiego ubóstwa, wojen, prześladowań i jeszcze większych zadłużeń.

Za stołem: Alex Callinicos, prof. Studiów Europejskich, King's College, London. Tytuły wykładów: "Imperializm i globalna polityka ekonomiczna"; "Co oznacza bycie rewolucjonistą w obecnych czasach?", "Demokracja i partia rewolucyjna", "Czy w Europie radykalna lewica przeżywa kryzys?".

Chris Nineham, organizator protestów antywojennych, czołowy działacz Globalise Resistence.

Chris Nineham ze szczegółami opowiedział o demonstracji w Seattle w 1999 r. w celu nie dopuszczenia do zjazdu WTO (Światowej Organizacji Handlu), której konsekwencją były kolejne manifestacje i protesty uliczne w całej Europie."(...)To był początek zjednoczonego, wspólnego ruchu, wielu organizacji i ugrupowań, które protestowały wspólnie na rzecz zmian społecznych, gospodarczych, politycznych (...)To pociągnęło kolejną falą strajków i protestów ulicznych przeciwko polityce kapitalistycznej.(...) Obecnie coraz więcej osób wychodzi na ulicę by zaprotestować przeciwko wojnie.(...) Akcje społeczne, strajki, protesty, okupacje przez robotników miejsc pracy, kształtują nowe postawy społeczne".

Haifa Zangana, była więzień polityczny w Iraku, publicystka, europejski korespondent na rzecz okupowanego Iraku. Tytuł wykładu: "Wojna, kryzys i dzisiejszy Imperializm"

Haifa rozpoczęła swój wykład od słów: "Irak, jest wciąż jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie by w nim pracować i żyć.(...) Obecnie jest 5 milionów uchodźców przebywających poza granicami swojego kraju. Mniejszości religijne tego kraju masowo opuszczają Irak, a wycofanie wojsk przez USA jest jedynie aktem symbolicznym (...) 50 tys. Irakijczyków jest nadal przetrzymywanych w więzieniu. Ameryka manipuluje informacjami na temat ilość wojsk (...) Cześć wojsk, rzeczywiście wycofano ale na ich miejsce wprowadzono tzw. "contractors" (pracowników kontraktowych, cywilów).(...) Ekspansja polityki USA nadal trwa, ale przy użyciu innych metod".

Z lewej strony, za stołem Eamonn McCann, irlandzki aktywista. Tytuł wykładu: "40 lat po walce o Bogside"

Eaman McCann w dość szczegółowy sposób opowiedział przebieg wydarzeń z 1968 r. które miały miejsce w Derry (Irlandia Północna) podczas ulicznych protestów wobec dyskryminowania katolickiej mniejszości. "(...) Nie wiedzieliśmy co się wydarzy za dzień, dwa, a nawet i za godzinę. Budowaliśmy barykady, nikt nikomu nie mówił co ma robić. Ludzie sami siebie organizowali, szczególnie młodzi ludzie. Walczyliśmy przeciw opresji, jako klasa robotnicza.(...) Solidarność klasy robotniczej budzi w ludziach rewolucyjne postawy.(...) Wiedzieliśmy jedno, że rzeczy nie będą już takie same...(...) Czasami małe rzeczy mogą doprowadzić do wielkich wydarzeń".


Po lewej, Jane Hardy, prof. Uniwerytetu w Hertfordshire, tytuł wykładu "Nowy, polski kapitalizm"

Po lewej, Slavoj Żiżek, socjolog, filozof, psychoanalityk, krytyk sztuki, teoretyk marksizmu. Temat wykładu: "Co oznacza być rewolucjonistą w obecnych czasach?"

Nieformalna dyskusja pomiędzy (od lewej) Alex Callinicos a Slavojem Żiżek po wspólnym wykładzie.

Przewodnik po Marxism Festival

Miejsce: Londyn, UK

Czas trwania: 5 dni, wyklady prowadzone są od godz.10.00 do 20.00 z 30min. przerwami, zawsze na początku lipca każdego roku.

Cena biletów: Bilet pięciodniowy 45 funtów, dzienna wejściówka - 16 funtów

Zakwaterowanie: na własną rękę (sporo uczestników festiwalu proponuje własne mieszkania, jest specjalna lista dostępna dla tych którzy nie mają miejsca noclegowego, ale nie ma gwarancji że się uda na nią załapać). Bilety można rezerwować telefonicznie: +44 207 819 1190 lub on-line: www.marxismfestival.org.uk Każdy wieczór zakończony jest koncertem.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

Ludzie czytają....

Polska drugimi Chinami? Mity polskiego wzrostu gospodarczego

04-03-2025 / Gospodarka

Pamiętacie jak to w okresie PRL, za Gierka, twierdzono, że Polska jest 10. potęgą przemysłową na świecie? Może słyszeliście to...

List otwarty lokatorów Osiedla Maltańskiego do pełnomocniczki prezydenta ds…

04-03-2025 / Poznań

Publikujemy list otwarty lokatorów Osiedla Maltańskiego do Dobrosławy Janas, pełnomocniczki prezydenta ds. Ochrony Praw Lokatorów i Projektów Mieszkaniowych. Dobrosława pełni...

Osiedle Maltańskie - nie pozwólmy o nim zapomnieć. Relacja…

27-03-2025 / Poznań

Osiedle Maltańskie to dom dla 250 rodzin. Mieszkańcy żyją tu od ponad wieku, lecz teraz muszą zmagać się z bezwzględnymi...

Czy wojny handlowe to wojny klasowe?

13-03-2025 / Gospodarka

Konflikty, które obserwujemy, nie mają swoich korzeni w geopolityce czy w sprzecznych charakterach poszczególnych narodów, ale są wynikiem konfrontacji między...