Krytyka kontra Rozbrat

Krytyka kontra Rozbrat

  • (JU)
  • niedziela, 23 listopad 2008
Dwa miesiące temu w ramówce Radio Afera program realizowany przez środowiska anarchistyczne związane z Rozbratem, zastąpiła audycja poznańskiej Krytyki Politycznej, nadawana w tym samym dniu i godzinie. Rozejście się Radia Afery z Rozbratem nie miało spokojnego charakteru, bowiem prawdziwym powodem zdjęcia anarchistycznej audycji była jego formuła - upolitycznienie i bezkompromisowość. Przedstawiciele poznańskiej Krytyki Politycznej mieli tego świadomość. Osobiście, jeszcze przed wydaniem przez Federację Anarchistyczną s. Poznań odpowiedniego oświadczenia w tej sprawie, rozmawiałem telefonicznie z przedstawicielami poznańskiej Krytyki. Obiecali, że w tej sprawie coś zrobią. Nie zrobili nic. Nie oczekiwaliśmy nic wielkiego. Po prostu np. jakiegoś oświadczenia na falach radiowych, zażądania od dyrekcji rozgłośni przesunięcia audycji w inne miejsce, lub czegoś w tym rodzaju. Nigdy nie domagaliśmy się, aby Krytyka Polityczna zrezygnowała ze swoich planów do Radia Afera.
Obecne oświadczenie Krytyki Politycznej w tej sprawie jest żałosne. Po pierwsze dlatego, że swoją postawę Krytyka uzasadnia motywami estetycznymi i profesjonalnymi, stwierdzając że audycja rozbratowa była słaba. Pomijając fakt, że przez trzy lata audycja nasza funkcjonowała będąc realizowaną na podobnych zasadach i przez te same osoby i nikt nie zarzucił jej "słabości", to przede wszystkim trzeba wiedzieć, i sądziłem że Krytyka to wie, że estetyka to polityka. Oczywiście, audycja "Szerokość marginesu" się nie podobała, dlatego spadła.

Po drugie poznańska Krytyka Polityczna pisze, że program anarchistyczny spadł, "ze względu na agresywne podejście prowadzącego do części słuchaczy (...), co jest niedopuszczalne w mediach szerokiego zasięgu". Pomijając problem, czy Radio Afera jest rzeczywiście medium szerokiego zasięgu, to trzeba podkreślić dający się w tym stwierdzeniu zauważyć głęboki konformizm polityczny. Gdyby prowadzący szli na układ z dyrekcją Afery i pozwolili słuchaczom na wygłaszanie neoliberalnych bredni na falach radia było OK. Jasne. Ale było inaczej i dlatego o godz. 20 w poniedziałek nie usłyszymy już "niewybrednych" napaści na prezydenta Grobelnego, ale uładzone peany na cześć Baracka Obamy. Oczywiście takiej zmiany oczekiwała nowa dyrekcja Radia, a dzięki Krytyce Politycznej taka "podmianka" okazała się możliwa.

Ludzie czytają....

„Żelazny glejt” dla Netanjahu. Polski rząd relatywizuje ludobójstwo

11-01-2025 / Polityka

Czy premier Izraela, Benjamin Netanjahu, ścigany przez Trybunał w Hadze listem gończym, pojawi się na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau?...