Niniejszy raport stanowi uzupełnienie oraz rozwinięcie ubiegłorocznego śledztwa. Publikacja powstała na bazie dokumentacji zgromadzonej w roku 2013 na fermach norek amerykańskich — najczęściej hodowanego na futro zwierzęcia w Polsce. Koncentruje się na metodach oraz konsekwencjach hodowli tego gatunku. Powstawanie ferm norek amerykańskich stanowi coraz bardziej kontrowersyjne i społecznie istotne zagadnienie. Przejawem społecznego zainteresowania tym tematem jest niemal setka protestów przeciwko powstającym i istniejącym inwestycjom na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Raport prezentuje materiał zebrany na przemysłowych fermach norek należących do dwóch członków zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych: Rajmunda Gąsiorka i Wojciecha Wójcika. PZHiPZF jest organizacją o istotnym wpływie na ustawodawstwo dotyczące utrzymania zwierząt.
Dalsza część koncentruje się na szerszych aspektach tej gałęzi przemysłu futrzarskiego: jej wpływie na środowisko i życie społeczności lokalnych oraz prawnych uwarunkowaniach rozwoju tej działalności. W ostatnich rozdziałach przedstawione zostały historie najbardziej kontrowersyjnych inwestycji i protestów przeciwko nim.
W związku z publikacją wyników nowego śledztwa oraz rosnącym oporem społecznym skierowanym przeciwko nowym inwestycjom w przemyśle futrzarskim, postanowiliśmy zorganizować ogólnopolski marsz.
Demonstracja miała miejsce w niedzielę 24 listopada w Warszawie i została zorganizowana przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki oraz Koalicję na Rzecz Zakazu Hodowli Zwierząt Futerkowych w Polsce.
Według naszych szacunków w tym roku w marszu wzięło udział około 700 osób. Jeżeli chodzi o frekwencję, to udało nam się pobić rekord zeszłego roku i śmiało, można stwierdzić, że tegoroczna demonstracja jest największym protestem skierowanym przeciwko fermom futrzarskim, jaki odbył się w Polsce. Do wydarzenia dołączyli mieszkańcy miejscowości protestujących przeciwko budowie ferm norek w Polsce, którzy przyjechali do nas między innymi z Miedzynia, Rościna, Przelewic, Cieszyna – Dobrzeca, Lipian oraz Żórawiny.
W tym roku demonstracja miała szczególny charakter, gdyż była nie tylko związana z troską o zwierzęta, ale również stanowiła wyraz poparcia dla mieszkańców ponad 50 miejscowości, którzy walczą z fermami zwierząt futerkowych w swojej okolicy. Dzięki zaangażowaniu i determinacji protesty mieszkańców przeciwko budowaniu ferm norek stały się fenomenem na skalę światową. Udało się zablokować budowę jednej z największych ferm w Polsce i Europie w podwrocławskiej Żórawinie. W co najmniej 8 innych miejscowościach w tym roku, dzięki wysiłkom mieszkańców udało się powstrzymać szkodliwe dla środowiska inwestycje.