Wzorem dla jutrzejszego Ogólnopolskiego Strajku Kobiet jest wystąpienie kobiet islandzkich z 24 października 1975 r., kiedy to do pracy nie przystapiło 90% kobiet (blisko połowa obywateli). Wydarzenie wyjątkowe w skali światowej. Powodem protestu była nierówna sytuacja kobiet i mężczyzn na rynku pracy i w wynagrodzeniach. Kobiety pokazały, jak wielką siłą dysponują i jak ważne są w gospodarce Islandii. Wyszły na ulice pod hasłami RÓWNOŚĆ - POSTĘP - POKÓJ. W stolicy w proteście brało udział 25-30 tysięcy osób, a w innych miastach organizowano spotkania i odczyty na temat praw kobiet. Protest był szeroko komentowany w światowych mediach. Zdjęcia z protestu w Reykjaviku obiegły świat, a zagraniczni dziennikarze przeprowadzali wywiady z islandzkimi kobietami na temat ich warunków pracy i płacy.
Tłem do tych wydarzeń jest proklamowanie przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych roku 1975 Światowym Rokiem Kobiet. Pierwsza Światowa Konferecja w Sprawie Kobiet, która odbyła się na przełomie czerwca i lipca 1975 roku w Meksyku, zakładała wzmocnienie działań na rzecz promowania równości kobiet i mężczyzn, aby zapewnić kobietom pełnoprawny udział w rozwoju i zwiększyć ich wkład w budowanie światowego pokoju.
Po czterdziestu latach od tych zdarzeń sytuacja na rynku pracy nie zmieniła się. Nadal występują nierówności w płacy jak i w obejmowaniu stanowisk. W rejonach wiejskich te dysproporcje są większe niż w stolicy, a w Zachodnich Fjordach (Vestfjörður) sięgają nawet 63% (dane z 2014 r.).