W poznańskich żłobkach wyższe płace

  • Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza
  • piątek, 27 grudzień 2013
 Na grudniowej sesji radni miasta Poznania przyjęli budżet na rok 2014, który zakłada podwyżki dla personelu miejskich żłobków średnio o 150 zł brutto. Członkinie i członkinie OZZ Inicjatywy Pracowniczej w dniu sesji zorganizowali kolejną akcję ulotkową w urzędzie miasta, wyrażając stanowisko na temat planowanych podwyżek pod hasłem „Pracownice żłobków walczą dalej!”. Opiekunki przyniosły plakaty z hasłami „Godnej płacy nie tylko na święta”, „Więcej siana w żłobkach”, „Nie chcemy prezentów tylko godnej płacy”.


Wzrost wynagrodzeń, który zakładał projekt zgłoszony przez prezydenta, nie wziął się znikąd. Przez cały 2013 rok członkinie Komisji Międzyzakładowej OZZIP przy Poznańskich Żłobkach, spotykały się z radnymi miasta Poznania, by rozmawiać o podwyżkach. Inicjatywa Pracownicza już drugi rok prowadzi spór zbiorowy domagając się 30-procentowego wzrostu płac. Dzięki temu w zeszłym roku udało się wywalczyć podwyżki w wysokości 153 złotych brutto. W międzyczasie odbył się szereg negocjacji z dyrektorkami żłobków, min. z udziałem profesjonalnego mediatora. Ponadto pracownice odbyły wiele rozmów z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych oraz z radnymi, regularnie tłumaczyły swoje żądania w mediach, opracowały broszurę ujawniającą spadek płac, zorganizowały dziesiątki pikiet, ulotkowań, konferencji prasowych (np. przed Wydziałem Zdrowia), czy też liczną demonstrację w 2012 r. poświęconą min. problemowi niedofinansowania w sektorze opieki.

Członkinie Inicjatywy Pracowniczej przy poznańskich żłobkach podkreślają, że nie przestaną walczyć o wyższe płace dopóki praca każdej osoby zatrudnionej w miejskim żłobku nie będzie godnie wynagradzana. Dodają: „Obecna sytuacja pokazuje, że razem możemy doprowadzić do faktycznych zmian. Mamy nadzieję, że wspólnym, solidarnym działaniem uda nam się zrealizować wiele więcej”.

Zobacz wywiad z Justyną Kurzawską, opiekunką zrzeszoną w IP:
http://wtkplay.pl/video-id-8484-wiecej_siana_w_zlobkach_protest_pracownic_zlobkow

Artykuł w mediach:
http://www.mmpoznan.pl/468409/2013/12/20/pracownice-zlobkow-do-radnych-wiecej-siana-w-zlobkach-zdjecia?category=news

Tekst rozdawanej ulotki

Pracownice żłobków walczą dalej!

Z zadowoleniem przyjmujemy podwyżki dla personelu żłobków, proponowane w budżecie miasta na rok 2014. Nasza wielomiesięczna walka, szereg spotkań z radnymi, protesty uliczne, rozmowy z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych, spór zbiorowy z pracodawcą, kampania informacyjna wreszcie powoli odnosi skutek. Sektor opieki nie może być już dalej zaniedbywany przez magistrat jak w poprzednich latach!

Projekt prezydenta zakłada podwyżki w wysokości 150 zł brutto. Taka podwyżka, nawet z zeszłorocznym wyrównaniem za dłuższe godziny pracy i inflację (153 złotych brutto), nie zaspokaja naszych początkowych żądań – 30 procentowego wzrostu płac. Ze względu na odpowiedzialną i wymagającą pracę nad najmłodszymi mieszkańcami naszego miasta jak i na to, że wciąż należymy do najsłabiej opłacanych pracowników samorządowych – nie zamierzamy rezygnować z naszych pierwotnych żądań.

Apelujemy do radnych i klubów poselskich by zwiększyć tą kwotę!

Przypominamy, że nasz związek, OZZ Inicjatywa Pracownicza, jest już drugi rok w sporze zbiorowym z pracodawcami Zespołów Żłobków nr 1, nr 3 oraz nr 4 w Poznaniu. Wszystkie nasze żądania dotyczące warunków i bezpieczeń-stwa pracy do tej pory zrealizowano, poza jednym: podwyżkami. 3 grudnia 2013 r. odbyło się spotkanie mediacyjne przy udziale mediatora, na którym strony zadecydowały o dalszym trwaniu sporu i przesunięciu jego rozwiązania na przyszły rok. Wciąż zatem możemy wykorzystać narzędzia, które daje nam kodeks pracy: referendum strajkowe, pogotowie strajkowe czy wreszcie strajk w poznańskich żłobkach.

Nie przestaniemy walczyć o wyższe płace dopóki każda osoba zatrudniona w miejskim żłobku nie będzie godnie wynagrodzona. Życząc w nowym roku polepszenia warunków pracy również dla innych pracowników i pracownic zatrudnionych przez poznański urząd, tak jak w zeszłym roku wołamy:

Więcej siana w żłobkach!

OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Zespołach Żłobków w Poznaniu

Artykuły powiązane

Ludzie czytają....

Ataki na protesty kobiet. Prawica chce terroru.

29-10-2020 / Kontrola społeczeństwa

W trakcie środowych demonstracji Strajku Kobiet, w kilku miastach doszło do ataków zorganizowanych grup mężczyzn na protestujące kobiety. Byli to...

Koniec z przemocą mężczyzn i budowaniem politycznego kapitału na…

29-10-2020 / Aktywizm

Nie zgadzamy się na to, aby w walce o nasze prawa to mężczyźni przejmowali głos. Nie zgadzamy się na to...

O socjalny strajk kobiet

28-10-2020 / Aktywizm

Po sześciu dniach protestu i Strajku Kobiet coraz częściej słyszy się w liberalnych mediach utyskiwania na „radykalizację nastrojów”. Na to...

Biznesmeni skapitulowali. Ogrody i Rozbrat, póki co, bezpieczne.

18-11-2020 / Poznań

Pseudo spółka DAREX próbuje przejąć Rozbrat i okoliczne ogrody działkowe stanowiące część Klina Zieleni, który dotlenia Poznań. W ciągu roku...