Mieszkańcy os. Maltańskiego w Poznaniu kolejny raz zmagają się z kościołem i deweloperem. Zarządzający parafią św. Jana Jerozolimskiego za Murami w Poznaniu od lat próbują pozbyć się około 250 rodzin, które zamieszkują teren przy ul. Warszawskiej 82. Sytuacja własnościowa 15 ha ziemi od czasów powojennych jest niewyjaśniona. W wyniku przemian ustrojowych, w latach 90 kościół rozpoczął działania w celu ponownego przywłaszczenia terenu. W interesie mieszkańców głosu nie postanowiło zabrać jednak miasto, pomimo szeregu wątpliwości, o których mieszkańcy informowali władze miasta - już na przełomie lat 2003/2004. Ówczesny prezydenta Poznania Ryszard Grobelny zignorował problem, podobnie jak obecnie robi to Jacek Jaśkowiak. Bierność urzędników wykorzystuje obecny proboszcz wspomnianej parafii, ks. Paweł Deskur, który wynajął deweloperską spółkę Komandoria w celu “wyczyszczenia” spornego terenu z mieszkańców. Bez nich wartość ziemi wzrośnie ze 120 do 340 mln zł.
Urzędnicy miasta, razem z kościołem i deweloperem, we wszystkich dyskusjach z mieszkańcami próbowali bagatelizować sytuację około 250 rodzin. Komandoria twierdzi, że sytuacja finansowa mieszkańców jest “zróżnicowana”, “niekoniecznie tak zła, jak twierdzą mieszkańcy”, ci najbiedniejsi powinni zgłosić się Biura Spraw Lokalowych po pomoc, którą z pewnością uzyskają. Miejscy urzędnicy, świadomi ograniczeń miejskich programów mieszkaniowych, rozkładają jednak ręce. Wiedzą, że miasto nie posiada lokali, które mogłoby zaoferować setkom nowych lokatorów z os. Maltańskiego. Zamiast jednak próbować rozwiązać problem w porozumieniu z kurią, wolą przyjąć narrację dewelopera, że problem jest wyolbrzymiony. Jednak ani miasto ani deweloper nie opublikowali danych, które potwierdzałyby ich diagnozy sytuacji w jakiej znaleźli się mieszkańcy os. Maltańskiego.
Dlatego członkowie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Poznańskiego Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej przeprowadzili badanie dotyczące sytuacji społeczno-ekonomicznej, ze szczególnym uwzględnieniem problemów lokatorskich, z jakimi mierzą się mieszkańcy os. Maltańskiego. Ponadto wskazali podstawową strukturę demograficzną, zdolności finansowe, możliwości uzyskania pomocy socjalnej, a także świadomość prawną i poglądy mieszkańców, dotyczące ich sytuacji mieszkaniowej.
Raport można pobrać w formie PDF. Plik znajduje się z lewej strony tekstu.