Ostatnio polską prasę obiegły informację o danych Eurostatu, według których pod względem standardu i metrażu mieszkań, Polska znajduje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej. Poniżej unijnych norm ma mieszkać
ponad 60% polskich rodzin. W Poznaniu jedno, przeciętne mieszkanie posiada 64,3 m.kw, gdy w kraju średnia ta wynosi 62,5 m.kw. Średnia powierzchnia mieszkania natomiast w takich krajach jak Wielka Brytania wynosi 78 m.kw, Hiszpania – 97 m.kw, zaś w Dania aż 137 m. kw. W zdominowanych w dużej części przez budownictwo sprzed II wojny światowej Jeżycach, średnia powierzchnia mieszkania (wg naszych badań) wynosi 67,1 m.kw, czyli jest wyższa niż w całym Poznaniu. Kiedy jednak w stolicy Wielkopolski przeciętnie na mieszkanie przypada 2,4 osoby, to w Jeżycach ten współczynnik wynosi aż 3,2 osoby, przeludnienie zatem bardziej odczuwalne. Największe dysproporcje na Jeżycach widoczne są w przypadku zróżnicowania dochodowego, czyli pomiędzy osobami „raczej biednymi” i „średnio zamożnymi” (odpowiednio 3,7 i 2,5 osoby na mieszkanie). Dodatkowo kilka tysięcy osób na Jeżycach mieszka tam bez zameldowania (szacunkowo ok. 2000). Dość powszechne jest, że ilość osób zameldowanych jest niższa, od ilości osób realnie mieszkających. W analizach powyżej uwzględniamy realną liczbę mieszkańców.
Fakt przeludnienia lokali zajmowanych przez osoby „raczej biedne” jeszcze wyraźniej można dostrzec w rozkładzie odpowiedzi na pytanie dotyczące powierzchni zajmowanej kwatery. Wprawdzie średni metraż mieszkań tej grupy osób był tylko nieznacznie mniejszy niż osób „średnio zamożnych”, jednak przeciętna ilość metrów kwadratowych na jednego realnego mieszkańca była mniejsza o ponad 12 m.kw i wyniosła 19,7 m.kw (przy 31,9 m.kw przypadających na osoby „średnio zamożne”).
Konkludując można zatem stwierdzić, iż ponad połowa badanych mieszkańców Jeżyc (około 55%), którzy są gorzej sytuowani materialnie, mieszka w lokalach, gdzie ilość metrów kwadratowych przypadająca na jedną osobę, jest zdecydowanie mniejsza od średniej (wg danych GUS) w całym Poznaniu (19,7 m.kw wobec 26,8 m.kw).