W katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 r, zginął Stanisław Komornicki (pseud. Nałęcz). Podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r. brał on udział w walkach w ramach 104 Kompanii Związku Syndykalistów Polskich. Doświadczenia z tych walk opisał w książce "Na barykadach Warszawy". Samodzielna 104 Kompania Syndykalistów ZSP/AK, licząca 280 żołnierzy została sformowana 1 sierpnia 1944 na warszawskiej Starówce. Był to jedyny oddział w dzielnicy, który posiadał własną wytwórnię broni, szpital, piekarnię, transport żywności i leków. Kuchnia kompanii wydawała darmowe posiłki dla ludności cywilnej. Drukowano też czasopisma.
Na hełmach i czapkach noszono czarno-czerwone wstążki, co prowokowało zatargi z żandarmerią AK, nie uznającej stosowania przez oddziały powstańcze różnych symboli politycznych. Kompania syndykalistów uczestniczyła m.in. w zdobywaniu Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych i Pałacu Krasińskich, broniła kilku barykad, a jej żołnierzy wysyłano na najbardziej zagrożone punkty oporu. Po 32 dniach walki przy życiu pozostała zaledwie połowa członków kompanii. 2 września była ostatnim oddziałem, który kanałami wycofał się z dzielnicy.
Książka Stanisława Komornickiego była jedną z nielicznych publikacji, które ukazały się drukiem, opisujących walki prowadzone przez syndykalistów podczas Powstania Warszawskiego.