11 numer anarchistycznej gazety ulicznej A-TAK
11 numer anarchistycznej gazety ulicznej A-TAK

11 numer anarchistycznej gazety ulicznej A-TAK

  • wtorek, 02 lipiec 2019
Właśnie ukazał się kolejny numer @-TAKu - sporą część jego zawartości zajmuje Rozbrat (nie mogło być inaczej). Gazeta wychodzi od ponad trzech lat i jest tworzona przez anarchistki i anarchistów z całego kraju, w tym - od samego początku - przez osoby związane z Rozbratem. Właściwie to pomysł wydawania tego pisma narodził się właśnie w tym miejscu.

Numer 11 w nakładzie 9 tys. sztuk właśnie trafia do odbiorców. Gazeta jest darmowa, nasi kolporterzy działają w ponad 50 miejscowościach, najczęściej małych i średnich. A-tak jest dostępny w zaprzyjaźnionych miejscach, od skłotów po kawiarnie, księgarnie, centra kultury itp. Rozdajemy go na różnego rodzaju akcjach ulicznych, podczas koncertów i wakacyjnych festiwali. Zostawiamy w środkach komunikacji, w szkołach i na uczelniach, rozsyłamy przy okazji dystrybucji książek.

W najnowszym numerze @-TAKu znajdziecie plakat w obronie Rozbratu, ale też czterostronicową wkładkę, która pomoże zorientować się osobom spoza ruchu anarchistycznego w tym, czym jest i z czym się je ten cały Rozbrat. Dlatego w naszym dodatku wymieniliśmy inicjatywy, które działają w ramach poznańskiego środowiska anarchistycznego i które wywodzą się z Rozbratu oraz przykłady wybranych działań, a także informację dot. prawa własności i definicje skłotu jako takiego.

Rozumiemy, że osoby, które już z nami współpracują mogą być zawiedzione, bo to nic nowego, a nawet - można powiedzieć - zupełne podstawy, które osoba choć trochę zorientowana w temacie ma w małym palcu. Chcemy jednak dotrzeć do ludzi, którzy za wiele nie wiedzą o Rozbracie, anarchistach i aktywności jaką oni podejmują. Chcemy tych ludzi zaprosić, by włączyli się w obronę Rozbratu, w obronę klinów zieleni, w walkę o świat bez biedy, wyzysku i eksmisji.

@-TAK to jednak gazeta tworzona i kolportowana w całym kraju, dlatego w najnowszym numerze znajdziecie też materiały, które dotyczą wielu innych dziedzin, choć nie są aż tak odległe od założeń i działań Rozbratu, a nawet z nich wypływają.

Jako, że w tym roku mamy ponoć kilka okrągłych rocznic, to i w naszym piśmie nie mogło zabraknąć komentarzy do 20 rocznicy wejścia Polski do NATO czy 15 rocznicy członkostwa w UE i 30 wyborów z 1989 r., czyli tzw. końca PRL i zaserwowania rodakom neoliberalnej doktryny szoku. W gazecie ukazał się też spory materiał dotyczący buntu pomocy społecznej opisujący protesty pracownic i pracowników tego sektora oraz specyfikę pracy tej zapomnianej grupy zawodowej. Z pracowniczych tematów publikujemy też list do redakcji od pracownika stacji benzynowej oraz wspomnienia pracownika galerii handlowej.

@-TAK stał się też areną rozważań i wymiany myśli - w tym numerze zamieściliśmy dyskusję o prawach zwierząt, która w swej początkowej formie pojawiła się na naszym profilu facebookowym.
Opublikowaliśmy też napisaną przez Jarosława Urbańskiego konkretną i rozwiniętą krytykę książki „Siła i opinia”, w której niezgrabnie i często niesłusznie krytykuje się Noama Chomskiego.
Przy okazji kilku innych tekstów zapraszamy Was do dyskusji poprzez komentarze redakcyjne.

Bo nie jest przecież tak, że anarchiści mają wszystkie tematy zamknięte, posługują się dogmatami i mają na wszystko jedną odpowiedź. Tak też jest w przypadku tekstu „ Aborcja”. Walka o znaczenie słowa” czy tekstu dotyczącego roli internetu i mediów społecznościowych w postrzeganiu wielu trapiących nas problemów, ale i w działaniach jakie podejmujemy jako aktywiści społeczni ( „Sieciowa alienacja”).

W dziale zagranicznym ukazał się w tym numerze bardzo ciekawy tekst naszego stałego współpracownika ze wschodu o polityce historycznej na Białorusi, która - jak się okazało - nakierowana jest na kreowanie bohaterskiego wizerunku milicji i KGB ( wszystko to w tekście „Pajęczyna pamięci. Milicja i KGB w polityce historycznej na Białorusi”).
Poza tym krótko o sytuacji w Wenezueli oraz o podobnej do obrony Rozbratu walce, jaką toczą od 9 lat okupowane społecznie ogrody w Dijon we Francji.

W stałym już dziale kulturalnym nasz publicysta i znawca kina Krzysztof Kołacki zajął się śląskimi filmowymi gawędami Dariusza Zalegi - przeprowadził wywiad z reżyserem i dokonał krótkiej analizy jego dzieła. Niedawno mieliśmy okazję w kilku miastach, w tym w Poznaniu na Rozbracie, zobaczyć film „Pięść i dynamit”. Wywiad jest pokłosiem obecności reżysera właśnie na poznańskim pokazie. W rubryce filmowej zamieściliśmy też krótkie zaproszenie oraz plakat dotyczący cyklicznej imprezy naszego ruchu, czyli już trzeciego Anarchistycznego Festiwalu Filmowego odbywającego się w Warszawie.

Od wielu numerów w @-TAKu przeczytać możecie felietony Mateusza Gierszona dotyczące architektury i partycypacji społecznej na tym polu, nie mogło więc i tym razem zabraknąć jego tekstu z tej dziedziny. W nietypowy sposób wspominamy też ważną dla nas, ruchu pracowniczego i związkowego w Polsce, postać Marcela Szarego, publikując jego trzy krótkie i specyficzne teksty zamieszczane ponad 10 lat temu w biuletynie Inicjatywy Pracowniczej.

Nie zabrakło też działu regionalnego obecnego w każdym numerze. Tym razem znajdziecie tam raport z anarchistycznych aktywności Kielc, tekst dotyczący marszu równości w Gnieźnie czy wywiad z dyskryminowaną muzułmanką, mieszkającą w średniej wielkości mieście gdzieś w Polsce. Wszystko to okraszone rysunkami i grafikami anarchistycznych tfu-rców, w szczególności Qrde, który został kolejnym ilustratorem naszej gazety.

Jeśli chcesz podjąć z nami współprace, zająć się kolportażem @-TAKu lub wesprzeć nas finansowo, pisz na redakcyjnego maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

[email protected]

Ludzie czytają....

Freedom Fighters 13 - relacja

29-06-2021 / Ruch wolnościowy

English below W weekend 12-13.06.21 udało się przeprowadzić 13 edycję Freedom Fighters, tym razem bez żadnych przeszkód (może oprócz deszczu). W...

Jak woda to bez gazu – protest

08-07-2021 / Poznań

We wtorek – 6 lipca – grupa Zielona Fala wywiesiła baner na trasie z Mosiny do Sowińca, zaraz koło rozlewni...