Dlatego warto spojrzeć, co dzieje się dziś w Argentynie. Tam właśnie w 2001 roku doszło do krachu, którego skutkiem było "bankructwo państwa". Stanęła gospodarka, a system organizacji społecznej rozleciał się. Ludzie przestali traktować na poważnie centralny system władzy, począwszy od rządu skończywszy na zakładach pracy. Najpierw domagali się od nich oddania pieniędzy i przywrócenia stabilności ich życiu. Niestety, szybko okazało się, że politycy i bankowcy zainteresowani są jedynie ratowaniem swoich prywatnych interesów i nikt nie kontroluje sytuacji. Argentyńczycy patrzyli jak kolejni właściciele fabryk pospiesznie wyjeżdżali zostawiając ludzi na pastwę losu. By żyć dalej, pracownicy zaczęli przejmować zamknięte zakłady i na własną odpowiedzialność produkować. To dało im zabezpieczenie środków do życia, a za tym poszła organizacja innych sfer życia. Ten masowy ruch był aktem konieczności w pogrążonej w chaosie Argentynie, ale stał się też odpowiedzią jak organizować się i działać bez państwa i wielkiego kapitału.
To, co zdaje się najważniejsze w doświadczeniu Argentyńczyków to masowe przejęcie środków produkcji. Przez 7 lat w rękach pracowników pozostaje ponad 200 fabryk. Są to małe jak i naprawdę duże zakłady pracy. To epicentrum demokracji uczestniczącej. Dzięki doświadczeniu zdobytemu na tym gruncie struktura społeczna zaczęła mieć tam charakter inny niż ten, który jest powszechnie uznany i brzmi organizujemy się - od dołu ku górze a nie od góry ku dołowi.
Jedną z nich jest fabryka ceramiki - ZANON. Wszystko w niej jest po kontrolą pracowników; procesy pracy, produkcji i zarządzania odbywają się bez szefów. Niestety, mimo że w listopadzie 2001 roku właściciele ZANON zamknęli zakład, zwalniając wszystkich pracowników - dziś dzięki koniunkturze politycznej kontratakują. W listopadzie 2008 r. nadchodzi ponownie moment, w którym załoga ZANON i wspierające ją ruchy społeczne z Patagonii i całej Argentyny będą musiały stawić czoła władzy i kapitałowi, które szykują się do odebrania pracownikom ich autonomii. Rozpoczął się więc okres mobilizacji w celu obrony fabryki, obrony, która najprawdopodobniej będzie wymagała bezpośredniej konfrontacji z siłami kapitału wspieranymi przez państwo. Jaki będzie los Zanon?
Julian pracujący przy taśmie w Zanon powiedział:
"Myślę że najważniejsze jest to, że pokazaliśmy że w ogóle można. Ciągle byliśmy dyskryminowani. Mówili, że robotnik oprócz pracy nic innego nie potrafi. Udowodniliśmy, że jeśli współpracujemy, to sami damy radę. To tu rozpoczęła się walka o utrzymanie miejsc pracy, walka zamiast marnych wypłat. I to powinno dotrzeć do innych robotników: że strata miejsca pracy i walka nie muszą prowadzić do bezsensownej rzezi. To co mówię nie ma wpływu na to jak potoczy się los Zanon. Może skończyć się różnie - może wróci były właściciel i będzie chciał sprzedać fabrykę. Wszystko jest możliwe. Ale nasze przesłanie jest jasne: chcemy tą fabryką służyć ogółowi. Chcemy tak produkować, aby nam wszystkim polepszać życie. Niekiedy wyobrażam sobie co byłoby gdyby takich fabryk jak Zanon było jeszcze więcej. Świat byłby zupełnie inny."
W ciągu ostatnich lat dochodziło już do wielodniowych oblężeń fabryki przez policje i gwałtownych starć z pracownikami wspieranymi przez środowiska anarchistyczne, lewicowe, ruchy studenckie i kobiece oraz dobrze zorganizowany w tym regionie ruch Indian Mapuchi. Do tej pory nie udało się atakującym wejść na teren fabryki.
To bardzo ważny wkład w dyskusje o alterglobalizmie i poszukiwaniu wyjścia z neoliberalizmu.
W związku z sytuacją, środowiska anarchistyczne z Berlina, Poznania i Warszawy zaprosiły Rose, aktywistkę i pracowniczkę ZANON, na serie spotkań informacyjnych do Polski i Niemiec. Na spotkaniach przypomniana zostanie historia przejmowania przez pracowników zakładów pracy w Argentynie po roku 2001, opisane procesy społeczne i wewnątrzzakładowe, które zaszły tam od tego momentu oraz zaprezentowana obecna sytuacja fabryki ZANON z akcentem na nadchodzącą konfrontacje.
W trakcie spotkania dojdzie do polskiej premiery nowego filmu "Corazon de Fabrica" ("Serce Fabryki") o historii autonomii pracowniczej w fabryce ZANON.
27.09 (sobota) - Poznań, Rozbrat ul. Pułaskiego 21a www.rozbrat.org
po spotkaniu odbędzie się impreza benefisowa na której zagrają Wszystkie wschody Słońca.
28.09 (niedziela) - Warszawa, Klub Cykloza