Rzeczpospolita: Bójka przerywa przemówienie

Rzeczpospolita: Bójka przerywa przemówienie

  • czwartek, 15 styczeń 2009
Podczas uroczystości z udziałem ambasadora Izraela w Polsce doszło do bójki. W poznańskiej auli uniwersyteckiej obywatel państwa żydowskiego zaatakował członków Federacji Anarchistycznej, manifestujących solidarność z Palestyńczykami.Incydent przerwał uroczystość wręczenia tytułu "Sprawiedliwy wśród narodów świata". Tytuł ten przyznano pośmiertnie Leokadii i Kazimierzowi Srokom. W czasie II wojny światowej ocalili oni od śmierci żydowską dziewczynkę.
Gdy ambasador Izraela Dawid Peleg przemawiał w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza członkowie Federacji Anarchistycznej rozwinęli transparent z napisem "Dość rzezi w Gazie" i zaczęli wykrzykiwać hasła wzywające Izrael do wycofania się z palestyńskich terytoriów.

W tym momencie nie wytrzymał jeden z uczestników ceremonii - obywatel Izraela. Zaatakował on demonstrantów i na oczach ambasadora wywiązała się bójka. Po interwencji policji manifestanci i obywatel Izraela zostali usunięci z sali.

W wyniku zajścia Izraelczyk trafił do szpitala, a trzech młodych Polaków zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy.

Rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak powiedział Radiu Merkury, że na razie nie wiadomo czy anarchistom zostaną postawione zarzuty. - Musimy przeanalizować czy zatrzymani złamali prawo - tym bardziej, że najprawdopodobniej to oni zostali zaatakowani - dodał.

man

Ludzie czytają....

Freedom Fighters 13 - relacja

29-06-2021 / Ruch wolnościowy

English below W weekend 12-13.06.21 udało się przeprowadzić 13 edycję Freedom Fighters, tym razem bez żadnych przeszkód (może oprócz deszczu). W...

Jak woda to bez gazu – protest

08-07-2021 / Poznań

We wtorek – 6 lipca – grupa Zielona Fala wywiesiła baner na trasie z Mosiny do Sowińca, zaraz koło rozlewni...

ZKZL i władze miasta domagają się eksmisji. Gazeta Wyborcza…

29-07-2021 / Walka klas

Gazeta Wyborcza dołącza do chóru nawołującego do wyrzucania ludzi z domów. ZKZL planuje eksmitować blisko 200 osób. „Czy wraca polityka...