Wolna Szkoła na Rozbracie

Wolna Szkoła na Rozbracie

  • czwartek, 09 styczeń 2020
Po okresie przerwy ponownie organizujemy w przestrzeni squatu Rozbrat inicjatywę Wolnej Szkoły. Wolna Szkoła to akcja polegająca na oddolnej organizacji działań edukacyjnych i wymianie wiedzy między uczestnikami. Kursy w Wolnej Szkole są darmowe i dostępne dla wszystkich. Wziąć w nich udział może każdy, bez względu na wiek, posiadane wykształcenie, czy status majątkowy. Obecnie skupiamy się na nauce języków obcych, ale jesteśmy otwarci także na inne dziedziny.

Dlaczego to robimy?


Staramy się stworzyć alternatywę dla edukacji państwowej oraz szkół prywatnych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie stwarzają one równych szans. Jesteśmy też świadomi kryzysu szkolnictwa w Polsce. Sytuacji, w której coraz większa liczba uczniów zmuszona jest korzystać z prywatnych korepetycji aby otrzymać naukę zaspokajającą ich potrzeby.

 

Dlaczego wolna szkoła?


Ile swobody ma nauczyciel w placówce państwowej? Zwykle zderza się z biurokratyczno-organizacyjnym betonem. Zastaje utartą formułę prowadzenia zajęć i musi się do niej dostosować. System ten nie stwarza wielu możliwości dla własnej inicjatywy i pomysłowości. Lekcja – materiał – oceny w dzienniku. Dodatkowo, program nauczania nieustannie zmienia się z powodu politycznych wpływów, oraz jest podporządkowany ideologii obecnie rządzącej partii. Dla uczniów natomiast szkoła często oznacza przymus, a młode osoby wyznają, że nie czują, aby miały jakikolwiek wpływ na jej funkcjonowanie.
W sektorze prywatnym nauczanie również nie jest niezależne. Warunki dyktują reguły rynku i relacje służbowe kapitalistycznej firmy.
My dobierając metody działania kierujemy się ideami wolnościowymi. Umożliwiamy lektorom sformułowanie lekcji zgodnie z ich wiedzą, a słuchaczom wybór dziedzin które ich interesują i włączenie się w naukę adekwatnie do własnych chęci i możliwości. Nasza inicjatywa koncentruje się w przestrzeni squatu Rozbrat, wolnej od ingerencji instytucji państwowych I prywatnych.

Szkoła bez hierarchii, dostępna dla wszystkich


Tworząc Wolną Szkołę chcemy tworzyć bezhierarchiczną wspólnotę. Nie wyznajemy założenia, że nauczyciel jest kimś dominującym nad studentami, że może ich karać lub dyscyplinować. W naszej inicjatywie biorą udział osoby mające większą wiedzę i chcące się nią dzielić, oraz osoby zainteresowane poznawaniem nowych treści. Jest to wspólnota oparta na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Udział w niej jest dobrowolny dla każdej ze stron, a naszą intencją jest, żeby każda osoba uczestniczyła w projekcie zgodnie z troską o siebie i o innych.
Koncepcja Wolnej Szkoły nie dzieli uczestników ze względu na wiek, kapitał kulturowy, wykształcenie, czy ich szeroko pojętą tożsamość. Pragniemy, aby każdy i każda mogli czuć się dobrze i bezpiecznie w naszej grupie.
Kluczową cechą Wolnej Szkoły jest nieodpłatność wszelkich odbywających się tu zajęć. Dzięki temu można wziąć w niej udział bez względu na status materialny, unikając drogich kursów prywatnych, a prawa kalkulacji zysków nie zaburzają naszej wymiany wiedzy.

Czego się nauczysz w wolnej szkole?


Zapraszamy na kursy z następujących języków:
-angielski
-francuski
-niemiecki.
W między czasie postaramy się rozszerzać działanie o nowe tematy i grupy. Chcesz prowadzić z nami zajęcia w innej dyscyplinie? Jesteś zainteresowany/a kursem w jakiejś dziedzinie wiedzy? Piszcie do nas ze swoimi propozycjami, a będzie szansa na połączenie nowych grup studentów i lektorów.

Kiedy zaczynamy?


Pierwsze spotkania odbędą się 20 i 22 stycznia. Więcej informacji podamy wkrótce.

kontakt: Wolna Szkoła Rozbrat

 

 

Ludzie czytają....

Ataki na protesty kobiet. Prawica chce terroru.

29-10-2020 / Kontrola społeczeństwa

W trakcie środowych demonstracji Strajku Kobiet, w kilku miastach doszło do ataków zorganizowanych grup mężczyzn na protestujące kobiety. Byli to...

Koniec z przemocą mężczyzn i budowaniem politycznego kapitału na…

29-10-2020 / Aktywizm

Nie zgadzamy się na to, aby w walce o nasze prawa to mężczyźni przejmowali głos. Nie zgadzamy się na to...

O socjalny strajk kobiet

28-10-2020 / Aktywizm

Po sześciu dniach protestu i Strajku Kobiet coraz częściej słyszy się w liberalnych mediach utyskiwania na „radykalizację nastrojów”. Na to...

Biznesmeni skapitulowali. Ogrody i Rozbrat, póki co, bezpieczne.

18-11-2020 / Poznań

Pseudo spółka DAREX próbuje przejąć Rozbrat i okoliczne ogrody działkowe stanowiące część Klina Zieleni, który dotlenia Poznań. W ciągu roku...