Stanowisko Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów

Stanowisko Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów

  • piątek, 09 grudzień 2016
Stanowisko Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów z dnia 8 grudnia 2016 roku w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów... Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów, w odpowiedzi na propozycję rządu dot. nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów..., pragnie stwierdzić, iż znaczna część proponowanych zmian w istotny sposób narusza interesy lokatorów.

WSL stanowczo protestuje przede wszystkim przeciwko dopuszczalności eksmisji "na bruk" (czyli bez konieczność przyznania lokalu socjalnego) kobiet w ciąży, dzieci, obłożnie chorych czy bezrobotnych. Skutki takiej regulacji już znamy. Uzależnienie jedynie od decyzji sądu prawa do przyznania lokalu socjalnego spowodowało w II połowie lat 90. falą brutalnych eksmisji "na bruk", co z kolei spowodowało liczne protesty społeczne. 

Nasz sprzeciw budzi też dalsze "rozluźnienie" przepisów dotyczących tzw. okresu ochronnego (od 1 listopada do 31 marca) oraz usankcjonowanie wysiedlania lokatorów do miejscowości odległy nawet o 100 i więcej kilometrów od ich dotychczasowego miejsca zamieszkania. Problematyczne jest też  uelastycznienie form najmu komunalnego (od najmu na czas nieokreślony do najmu na czas określony). W kontekście tych zmian, inne propozycje wynikające z nowelizacji ustawy (oceniane przez nas generalnie pozytywnie), np.  przyznanie prawa do lokalu socjalnego także osobom zajmującym dotychczasowe mieszkania bez tytułu prawnego,  tracą zdecydowanie na swojej randze i stają się (lub mogą stać się) w dużej mierze fikcyjne. Po wnikliwej analizie z perspektywy skutków społecznych i ekonomicznych projekt nowelizacji ustawy można określić jako w wielu punktach społecznie niebezpieczny.

Wielkopolskie Stowarzyszenia Lokatorów wystosowało do odpowiedniego ministerstwa dwa dokumenty o charakterze opinii (szczegółowa analiza poszczególnych projektów zmian w ustawie). Celem sporządzenia ich jest wywołanie szerokiej debaty społecznej na temat przyszłych konsekwencji zmian proponowanych przez PiS. Zmiany te, uzasadniane dobrem i ochroną osób najuboższych, w rzeczywistości prowadzą do wejścia w życie przepisów jawnie uderzających w te grupy, które dotychczas były chronione mocą prawa ze względu na sytuację życiową.

Dodajmy, że z kolei nie została zaproponowana żadna zmiana mająca na celu prawne ograniczenie działań związanych z procederem nielegalnych wysiedleń, które nierzadko są finansowane przez banki lub osoby prywatne, z rozwojem nielegalnego rynku usług prawniczych zajmujących się skupowaniem roszczeń, nękaniem lokatorów, tzw. czyszczeniem kamienic, celowym odcinaniem mediów etc. W opinii WSL, jako organizacji która od 2012 roku odpowiada na kolejne konflikty, reprezentując interesy lokatorów, kwestie te powinny być jednymi z najistotniejszych, by można było mówić o zmianach mających na celu faktyczną ochronę praw lokatorskich, zwłaszcza osób najuboższych, pozbawionych możliwości wynajęcia prawnika i dochodzenia na równi swoich racji przed sądem.

— Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów
Poznań, grudzień 2016 r.

Ludzie czytają....

„Żelazny glejt” dla Netanjahu. Polski rząd relatywizuje ludobójstwo

11-01-2025 / Polityka

Czy premier Izraela, Benjamin Netanjahu, ścigany przez Trybunał w Hadze listem gończym, pojawi się na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau?...