Choć firma Vision Group Sp. z o.o. wygrała przetarg i miała świadczyć usługę ochrony mienia na rzecz ZKZL od 28 sierpnia do końca bieżącego roku, to nie ona zatrudniła pracowników portierni. Pracowników nakłoniono do podpisania umowy z firmą CAPREA Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Dopiero CAPREA, jako agencja pracy tymczasowej, „wynajęła” pracowników i pracownice firmie Vision Group Sp. z o.o. (jako tzw. pracodawcy użytkownikowi). Bezpośrednio zatem pracownicy podlegają pod CAPREA Sp. z o.o. Teraz CAPREA robi wszystko, aby wymusić na nich świadczenie pracy w innym miejscu.
Ponieważ domagano się podpisania umów o pracę i przestrzegania klauzul społecznościowych, z pracownikami podpisano umowę o pracę, ale na 1/16 etatu. (Wcześniej osoby pracujące dla Vision Group były zatrudniane na umowy śmieciowe – cywilnoprawne). Resztę wynagrodzenia przekazano na innych zasadach – naszym zdaniem nielegalnych. W ten sposób zamierzano zakpić ze zleceniodawcy i opinii publicznej. W istocie rzeczy, warunki umowy po 28 sierpnia nie uległy bowiem zmianie. Nadal mają one charakter głównie śmieciowy. Co więcej CAPREA regularnie rozliczała się ze swoimi pracownikami tylko w odniesieniu do kwoty 135,35 zł brutto, jaka widniała na umowie o pracę. Za wrzesień pozostała część wynagrodzenie wypłynęła z dużym opóźnieniem; za październik do dnia 5 grudnia jeszcze nie wypłynęła. Istnieje uzasadniona obawa, że pracownicy będę mieli trudności z wyegzekwowaniem wynagrodzenia za październik i listopad. Oznacza to, że łącznie stracić mogą 120-150 tys. złotych netto. Jest to szczególnie dotkliwe przed nadchodzącymi świętami.
Inicjatywa Pracownicza zwróciła się do Okręgowej Inspekcji Pracy z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w firmach: Vision Group Sp. z o.o. i CAPREA Sp. z o.o. Rozważane jest skierowanie sprawy do prokuratury. Jednocześnie organizujemy pomoc prawną dla poszkodowanych portierów i portierek.
Oczekujemy, że miasto nie dopuści do sytuacji, aby pracownicy zostali w tej sprawie poszkodowani i pozbawieni wsparcia. Uważamy, że spada na nie nie tylko odpowiedzialność moralna, ale także formalna.
Jednocześnie, pomimo naszego postulatu, by wszyscy pracownice i pracownicy zatrudnieni w charakterze portierek i portierów w budynkach miejskich zostali zatrudnieni na umowę o pracę zawartą bezpośrednio z miastem (lub spółką do miasta należącą), ZKZL zdecydował się na rozpisanie kolejnego przetargu, którego rozstrzygnięcie ma nastąpić 10 grudnia. Inicjatywa Pracownicza w dalszym ciągu stoi na stanowisku, iż na dłuższą metę outsourcingowanie tego typu prac powoduje ostatecznie wzrost wyzysku, naraża pracowników na manipulację i represje za ujawnienie nieprawidłowości.
Komisja Międzyzakładowa
OZZ Inicjatywa Pracownicza
przy Teatrze Ósmego Dnia
ul. Ratajczaka 44, 61-816 Poznań
Poznańska Komisja Międzyzakładowa
OZZ Inicjatywa Pracownicza
ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań