Bierzemy sprawy w swoje ręce  – produkujmy maseczki. Zrzutka na pomagam.pl

Bierzemy sprawy w swoje ręce – produkujmy maseczki. Zrzutka na pomagam.pl

  • sobota, 21 marzec 2020
Ratownicy medyczni często muszą pracować nie posiadając ani jednej sztuki maseczki. Podobnie jest z lekarzami na oddziałach niezwiązanych stricte z pandemią np. położniczych. Obserwujemy ich brak również w wielu instytucjach typu schroniska dla bezdomnych, domach opieki itp. Maseczki można w dalszym ciągu kupić w niewielkich ilościach na tzw. wolnym rynku, ale kosztują krocie, więcej nawet o 1000%. Zwykłe przeciwpyłowe maseczki budowlane, które nie pełnią funkcji ochrony przed wirusami, kosztują 30 zł zamiast dotychczasowych 2 zł.
Wydaje się, że totalnie zapomniano o najbardziej wykluczonych: bezdomnych w schroniskach, opiekunach i opiekunkach oraz osobach przebywających w ośrodkach pomocy społecznej. Dla nich nikt nie przewidział pomocy. Resztkę często niewielkich funduszy musiały one wydać na środki do dezynfekcji i nie mogą sobie pozwolić na zakup masek w aktualnych cenach, jakie ustala rynek przy ich totalnym niedoborze. W takich miejscach razem z pracownikami przebywa nierzadko ponad 100 osób, gdzie pojawienie się choroby w środku i szybkie rozniesienie przez brak zabezpieczenia, spowoduje, że jeszcze więcej pracy spadnie na medyków (tych bez maseczek na tę chwilę).

Są ludzie, którzy dzięki dobrej woli samoorganizują się i pomagają bezinteresownie. Nie liczą na zapłatę za wyprodukowane maseczki. Na nasz apel odpowiedziało ponad 40 takich osób. Dostarczamy im materiały, z których w domowych warunkach produkują maski. Często organizują się między sobą: jedna sąsiadka wycina, druga fastryguje, a dopiero trzecia finalnie zszywa. Następnie po wysterylizowaniu ich lampą UV przekazujemy maseczki dla tych, którzy ich najbardziej potrzebują. Dzielimy się wiedzą dotyczącą szycia z innymi osobami, które niezależnie szyją maseczki i przekazują je do miejsc najbardziej potrzebujących.

90439419 2756471174390277 1866994757125799936 n

Oprócz tego produkujemy również środki dezynfekujące, które dystrybuujemy do najbardziej potrzebujących. Potrzebujemy ich też więcej w związku z produkcją maseczek, aby zachować maksimum bezpieczeństwa.

Niestety cała operacja „Bierzemy sprawy w swoje ręce” sporo kosztuje. Wyprodukowanie jednej maseczki wynosi około 1 zł. Dochodzą do tego koszta logistyki (głównie paliwo plus woreczki strunowe). Do tego momentu przekazaliśmy już około 800 maseczek, a kolejne cały czas się szyją. Rozdysponowaliśmy też całkiem sporo materiału po Poznaniu i okolicach, z którego powstaną kolejne maseczki. Aby przyspieszyć produkcję, zakupiliśmy trzy używane maszyny. Również spory nakład pieniężny przeznaczyliśmy na środki dezynfekcji, które już zostały przekazane w kilka miejsc. Niestety nasz budżet też ma pewne ograniczenia i teraz potrzebujemy waszej pomocy.

Nie możemy się biernie przyglądać temu, jak system zawodzi, wolny rynek generuje spekulantów, a rząd działa chaotycznie. Państwo i kapitalizm w okresie pandemii zawodzi. „Weźmy sprawy w swoje ręce” i załatajmy dziurę, która powstała przez lata wskutek olewania służby zdrowia i opieki nad osobami wykluczonymi przez kolejne rządy. Dzięki waszemu wsparciu, będziemy mogli dokupić więcej materiałów i kontynuować nasze działania, które z dnia na dzień intensyfikują się coraz bardziej, podobnie jak zapotrzebowanie na maseczki, po które różne instytucje się do nas zgłaszają.

Każda maseczka na wagę życia! Jeśli jesteś z Poznania i masz maszynę, oraz jakąkolwiek umiejętność używania jej (wzór jest prosty) i chcesz się włączyć do akcji nawet wieczorami, napisz na mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Link do zbiórki:

https://pomagam.pl/produkcjamaseczek

Ludzie czytają....

Mija już 26 rok działalności Kolektywu Rozbrat!

09-09-2020 / Rozbrat zostaje!

Przez wszystkie te lata nieprzerwanie i bez sponsorów działamy w przestrzeni społecznej, politycznej i kulturalnej Poznania oraz kraju. W tym...

Freedom Fighters #12 - relacja

15-09-2020 / Poznań

Engilish below W dniach 12-13.09 odbyła się dwunasta edycja ligi Freedom Fighters, wraz z seminarium szkoleniowym muay thai. Wydarzenie oryginalnie miało...

Domagamy się sztabu kryzysowego dla Pojezierza Gnieźnieńskiego

23-09-2020 / Kraj

Sytuacja na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego staje się coraz bardziej dramatyczna. Poziom wody w kolejnych jeziorach znajdujących się na tym obszarze...

To Ty decydujesz o tym, co dzieje się w…

22-10-2020 / Kraj

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, w praktyce delegalizujący aborcję, jest przykładem obrzydliwego tchórzostwa i zakłamania osób stojących na straży patriarchalnego, konserwatywnego systemu...