Dlatego w dniu, w którym na sesji rady miasta podejmowany będzie temat o walce ze smogiem - postanowiliśmy o nich przypomnieć. Jednocześnie wzywamy do dalszych protestów, merytorycznego uczestniczenia i bezpośredniej walki z włodarzami samorządowymi i Lasami Państwowymi, które stawiają pieniądze ponad dobro wspólne, jakim są lasy ochronne dla miast i tereny zieleni w miastach.
Nie ma miasta, w którym samorząd nie kooperuje z Lasami Państwowymi. I jedni i drudzy w swoich decyzjach kierują się natychmiastowym dochodem dla siebie i gmin. Skuszeni takimi zastrzykami finansowymi włodarze miast chętnie wyprzedają kolejne tereny zieleni i zamykają oczy na to co dzieje się w lasach ochronnych miasta. Przeznaczają pod zabudowę działki graniczące z lasami, najcenniejsze z punktu widzenia radzenia sobie m.in. ze smogiem i produkcją tlenu. Zupełnie nie zwracają uwagi na wartości lasów ochronnych jak i samych drzew w mieście oraz korzyści jakie przynoszą stare nasadzenia na terenach zurbanizowanych.
Czarują nas zrównoważonym, 10-cio letnim Planem Urządzenia Lasu, czarują nasadzeniami kompensacyjnymi i dopieszczonymi wizualizacjami zielonych parków i ogrodów, które deweloper urządzi na wybudowanym osiedlu. To jest fikcja, kłamstwo i greenwashing na olbrzymia skalę. Żadne nowo posadzone drzewko nie podoła roli, jaką pełnią stare drzewa w lasach ochronnych – nie zatrzyma wody, nie da cienia latem, nie obniży temperatury w mieście i nie przetworzy takiej ilości CO2 czyszcząc ciężkie miejskie powietrze. Żadne zamknięte i ogrodzone parki i osiedla nie zastąpią lasu, łąki, czy miejskiego zieleńca, które są naszym wspólnym dobrem i wspólną darmową, przestrzenią wypoczynku. Las ochronny powinien pełnić funkcje społeczne a nie gospodarcze!
Naszym celem jest nowy zielony ład w zakresie zajmowania się zielenią miejską i myślenia o niej. W szczególności jeżeli chodzi o lasy ochronne w poznańskich klinach zieleni i na obrzeżach miasta. Chcemy by w obliczu katastrofy klimatycznej i w celu adaptacji do zmian klimatu, miasta i gminy wprowadziły absolutny priorytet ochrony lasów. Chcemy opracowania wytycznych, zmuszających zarządzających lasami do stosowania rozwiązań wspierających naturalną retencję wody; zakazu budowy w otulinie tych lasów i sąsiadujących z nimi terenach zieleni; statusu dzikich zieleńców dla terenów naturalnie porosłych samosiejkami i ochrony ich przed niszczeniem, jako miejskich ekosystemów zieleni; ochrony drzew, natychmiastowego nadania statusu pomników przyrody wszystkim drzewom spełniającym kryteria, absolutny zakaz inwestycji w obszarach natura 2000, rezerwatach przyrody, parkach narodowych i ostojach, a także w ich otulinach.
Dość niszczenia miejskiej zieleni!
Zielona Fala / Kolektyw Rozbrat / Federacja Anarchistyczna - s.Poznań